„Vybral jsem si let na Měsíc,“ prohlásil 42letý Japonec, který zbohatnul především v oblasti online módy. Jeho mise by měla odstartovat v roce 2023 a bude první cestou k Měsíci s lidskou posádkou od roku 1972. Informoval o tom server BBC.

Nadšenec chce s sebou na palubu vzít dalších šest až osm lidí. Mělo by se jednat o umělce z celého světa, kteří cestu následně umělecky ztvární, přičemž miliardář jim výlet zaplatí. „Požádám je, aby až se vrátí na Zem, něco vytvořili. Tyto umělecké skvosty budou inspirovat další snílky jako jsme my,“ řekl Maezawa.

Elon Musk kouří marihuanu.
Elon Musk nepřestává provokovat. Kouřil marihuanu v přímém přenosu

Turisty do kosmu vynese Big Falcon Rocket. Raketa je schopna návratu zpět na Zem. „Jde o významný krok, který umožní lidem si plnit svůj sen, když každý den touží o cestě do vesmíru,“ uvedl Musk. 

Měsíc si zatím zblízka prohlédlo 24 lidí, po jeho povrchu se jich ale prošla jen polovina z nich. Všichni z nich byli Američané. Naposledy zde přistála posádka lodi Apollo 17 americké NASA v roce 1972. 

Volný návrat

Maezawa se ale po Měsíci neprojde. Projede se po takzvané „trajektorii volného návratu,“ jak svou cestu sám nazval. Technicky řečeno se jen proletí po orbitu.

Bohatý podnikatel provozuje japonský e-shop Zozotown, který založil v roce 2004 a vlastní společnost Start Today Corporation, která nedávno spustila například produkt Zozosuit. Ten nabízí systém měřící rozměry těla, díky čemuž si lidé mohou jednoduše objednat oblečení na míru.

Japonec se netají svým vztahem k umění, například minulý rok na aukci v New Yorku utratil částku 110,5 milionu dolarů za dílo malíře Jean-Michela Basquiata.

Elon Musk
Pryč od tlaku investorů? Miliardář Elon Musk uvažuje o převzetí Tesly