Předplatit Deník

VIDEO: Muskova raketa Starship na třetí pokus přistála. Vzápětí však explodovala

Zkušební let prototypu rakety Starship s označením SN10 společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska

Zkušební let prototypu rakety Starship s označením SN10 společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska | Foto: ČTK / ČTK

Galerie Dalších 29 fotografií v galerii   >

Zkušební let prototypu rakety Starship společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska skončil na třetí pokus úspěšným přistáním. Několik minut nato ovšem raketa explodovala, informovala dnes agentura AFP.  

Desátý zkušební prototyp rakety s označením SN10 vzlétl ve středu v 17:20 místního času (0:20 SEČ) z vývojového a testovacího areálu firmy SpaceX, který se nachází v Boca Chica na texaském pobřeží Mexického zálivu nedaleko hranic Mexika.

Meteority prozářily noční oblohu nad Anglií. Podle prvotních odhadů dopadly severně od Cheltenhamu
Ohnivá koule způsobila v Anglii poprask. Lidé loví meteority, úřady ovšem varují

Raketa nejprve úspěšně dosáhla výšky deseti kilometrů, než začala opět klesat. Pak se obrátila do svislé polohy a dosedla přesně na určeném místě. Let trval šest minut a 30 vteřin.

"Krásné měkké přistání," uvedl John Insprucker, který živě přenášenou událost za společnost SpaceX komentoval. U paty rakety byly nicméně již v té době vidět plameny, které krátce poté přivedly stojící raketu k obrovskému výbuchu. Přesné příčiny havárie společnost nesdělila.

Exploze při pokusu o přistání 

Předchozí dva prototypy, SN8 a SN9, explodovaly při pokusu o přistání po zkušebních letech, které se uskutečnily v prosinci a začátkem února.

Zdroj: Youtube

Starship je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému, který bude podle SpaceX schopný dopravovat do vesmíru více než sto tun nákladu najednou nebo až sto lidí při výpravách na Mars. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy, neboť bude vybaven 35 motory Raptor.

Měsíc. Ilustrační snímek
Výstřední Japonec hledá spolucestující na vesmírný let. Má jen dvě podmínky

Druhý stupeň bude mít šest motorů a bude schopen letů nezávisle na prvním stupni. Super Heavy má být stejně jako Starship opakovaně použitelný, což by mělo výrazně snížit náklady na vesmírné výpravy.

Hlavní zprávy

Zprávy odjinud