Dávnou pomůcku totiž archeologové našli v oblasti, kde Mayové sůl získávali. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by na její výrobu nebyly použity v tehdejší době právě cenné materiály - dláto z jadeitu a rukojeť z palisandrového dřeva. Až doposud se přitom předpokládalo, že tyto suroviny sloužily pouze k náboženským účelům.

Nejstarší dochovaná kresba Michelangela Buonarrotiho. Autor ji vytvořil ve věku zhruba 12 let
Geniální už ve 12 letech. Vědci našli Michelangelovo nejstarší dílo

Sůl tak v mayské ekonomice hrála s největší pravděpodobností významnou roli. „Zdejší pracovníci byli zřejmě zdatnými podnikateli. Byli schopni si prostřednictvím výroby a distribuce soli zajistit nástroje nejvyšší kvality - byla totiž důležitou součástí kuchyně Mayů a používala se také jako konzervant ryb a masa. Zjistili jsme, že byla symbolem bohatství,“ uvedla v prohlášení šéfka výzkumu, antropoložka Heather McKillopová ze státní univerzity v americké Louisianě.

První svého druhu

Zelený minerál jadeit sloužil během takzvaného klasického období Mayské říše (mezi lety 300 a 900 našeho letopočtu) především k výrobě náboženských symbolů, typicky sošek, nebo šperků pro nejbohatší vrstvy. Objev z naleziště Ek Way Nal ve středoamerickém Belize je proto svého druhu unikátní.

Místo, které je součástí sítě 110 lokalit k získávání soli na ploše zhruba 777 hektarů, se v současné době nachází na dně mořské laguny obklopené mangrovovým lesem. Působením mořské vody došlo ke vzniku rašeliny, která přispěla k dokonalému uchování dřevěné části nástroje. Ta by se za normálních podmínek rozložila. „Tento jadeitový nástroj je vůbec první svého druhu, který se dochoval včetně rukojeti,“ potvrzuje McKillopová. Analýza následně prokázala, že k jeho výrobě posloužilo palisandrové dřevo původem z Hondurasu. 

Sůl, ryby či tykve

A k čemu vlastně nalezený nástroj sloužil? To podle vědců nelze jednoznačně říci. S největší pravděpodobností ho však mayští pracovníci nepoužívali na tvrdé materiály, jako je dřevo nebo kámen, které by jadeit mohly poškodit. „Mohl spíše sloužit ke škrábání soli, řezání a škrábání ryb či masa nebo k čištění tykví,“ odhaduje McKillopová.

Korálové útesy
Vědci objevili superkorál. Přežívá v nehostinných vodách u pobřeží Havaje