Supermasivní černá díra Sagittarius A* se tak ukázala jako strůjce mimořádného ohňostroje. Dne 13. května bylo v její blízkosti pozorováno infračervené vlnové záření a černá díra byla dvakrát jasnější oproti předchozím nejjasnějším pozorováním za víc než dvacet let sledování. Uvedl to astronom Tuan Do a jeho kolegové v odborném časopisu Astrophysical Journal Letters.

Umělecká představa podoby Mléčné dráhy.
Nové teleskopy objevily v centru Mléčné dráhy obří "bublifuk"

Energie, kterou černá díra občas vyzáří, souvisí s hmotou hvězd, jež pohlcuje. Když se plyn a prach vydají na cestu do černé díry, zahřívají se a vytvářejí světlo. Zvýšení jasu černé díry tedy naznačuje, že pravděpodobně polykala hmotu rychleji než obvykle. Také se velmi rychle změnila: po dosažení maximálního jasu se záře ztlumila během pouhých dvou hodin.

Proč se rozzářila?

Vědci si nejsou jisti, proč se Sagittarius A* rozzářil. Mohlo to však souviset s přiblížením některého z jeho sousedů, jako byla například hvězda zvaná S2, která se v roce 2018 prohnala kolem černé díry a byla uvězněna na její oběžné dráze. Tato hvězda mohla podle vědců narušit normální tok plynů a prachu v blízkosti černé díry, což způsobilo, že černá díra začala polykat rychleji.

Gravitační vlny mohly odhalit černou díru při polykání neutronové hvězdy. Jestli se to potvrdí, půjde o první jev tohoto druhu, jaký kdy byl spatřen
Další tajemství vesmíru odhaleno: astronomové zachytili zánik neutronové hvězdy

Dalším možným "viníkem" je tajemný objekt známý jako G2, pravděpodobně tvořený dvojicí hvězd obklopených shlukem plynu, který se k černé díře přiblížil v roce 2014. Toto přiblížení vědci pozorně sledovali, protože očekávali, že plyn z G2 bude vtažen do černé díry, čímž dojde k vyzáření energie. Černá díra se však tenkrát nerozzářila. "Možná, že se tento ohňostroj opozdil," podotýká k současnému "vzplanutí" astronom Do.