"Částečně zkamenělá kostra plejtváka Brydeova představuje vzácný nález. V Asii není mnoho velrybích fosilií a ještě méně jich je v tak dobrém stavu," uvedl pro BBC výzkumník savců Marcus Chua ze Singapurské národní univerzity.

Odlitek originálního nálezu sedm milionů let staré lebky hominida, zvaného Sahelanthropus tchadensis (Sahelský člověk z Čadu či Sahelantrop čadský). Lebce se přezdívá Toumaï, což znamená Naděje života
Překvapení pro vědu. Miliony let stará lebka byla zřejmě něčím jiným, než se zdá

Thajský ministr životního prostředí Varawut Silpa-archa nasdílel na svou facebookovou stránku snímky (naleznete je i v naší galerii ZDE - pozn. red.) odhleného nálezu, které ukazují, že velrybí kosti jsou zřejmě prakticky neporušené. Podle politika se dosud podařilo odhalit více než 80 procent celé kostry, včetně obratlů, žeber, ploutví a jedné lopatky. Samotná hlava velryby, rovněž velmi dobře zachovaná, měří podle odhadů zhruba tři metry.

Podle přírodovědce Chuy umožní nový objev vědě dozvědět se více o konkrétních druzích těchto velkých mořských savcích v minulosti a případně zjistit, zda existují nějaké rozdíly mezi nimi a dnešními plejtváky Brydeovými. Z kostry by se také mohly dát vyčíst nové informace o paleobiologických a geologických podmínkách v tehdejších mořích, včetně odhadu výše jejich hladiny, druhů usazenin na mořském dně a o mořských biologických společenstvích té doby.

Okno do minulosti

"Jakmile bude kostra přesně datově zařazena, otevře nám její nález okno do minulosti," uvedl Chua. Určit přesněji stáří kostry chtějí vědci pomocí uhlíkového datování, výsledky se očekávají v prosinci.

Ostatky středověkého vojáka, jak je i s dochovanými zbraněmi objevili na dně litevského jezera potápěči
Potápěči se nestačili divit. Na dně jezera v Litvě našli středověkého vojáka

Thajský záliv prošel podle přírodovědce v posledních deseti tisíci letech zajímavou historií, protože jeho hladina byla na počátku tohoto dlouhého období až o čtyři metry výše než dnes, a oblast je navíc neustále tektonicky aktivní. Svědčí o tom i současný nález velrybí kostry, jež se našla v thajské provincii Samut Sakhon, tedy mimo současné pobřeží.

Plejtváci Brydeovi jsou celosvětově rozšířeni v tropických a subtropických mořích a dodnes také plavou ve vodách v okolí Thajska. Jde o poměrně málo prozkoumaný druh kytovce, jehož jedinci byli nejčastěji pozorováni v Tichém oceánu.