Při výzkumu, který proběhl ve Španělsku, bylo 47 dobrovolníků napojeno na přístroje, které snímaly jejich mozkovou aktivitu, a pak jim vědci ukazovali na obrazovce různé obrázky.

Mozek je na vrcholu své výkonnosti mezi 16. až 23. rokem vašeho života. Pak stárne.Mozek (latinsky: cerebrum, řecky: encephalon) je orgán, který slouží jako organizační a řídící centrum nervové soustavy obratlovců. Mozek je z buněčného hlediska složen především z nervových a gliových buněk. Místa s nahromaděnými těly neuronů představují tzv. šedou hmotu, místa bohatá na nervová vlákna jsou známa pod názvem bílá hmota. Zatímco nervové buňky jsou schopné aktivní nervové činnosti spojené se vznikem a přenosem nervových impulsů, nepostradatelné jsou i gliové buňky, které vyživují, chrání a jinak podporují nervovou tkáň.

Zdroj: wikipedia.org

Po každém obrázku zaznělo slovo, které s daným obrázkem nějak souviselo. Výzkumníci zjistili, že část mozku, která zpracovává zvukové podněty, se aktivovala ještě dříve, než bylo ono slovo vůbec vysloveno. Z toho zjevně vyplývá, že mozek začne pracovat na slovech, která mají být vyřčena, ještě dříve, než je někdo vůbec stihne vyslovit.