Co takhle výlet na Kapličky nad lipenskou nádrž a prostřednictvím mobilního telefonu se ocitnout přímo v místech, kde stávala vesnice s kostelem? Díky projektu PhotoStruk je to nyní možné.  K rekonstrukci krajiny archeologům, historikům, počítačovým expertům a dalším vědcům posloužily historické i současné mapy, letecké snímky a hlavně spousta starých fotografií. 

„Daří se nám, alespoň částečně, propojit reálnou historickou krajinu s virtuální prezentací,“ svěřila se vedoucí historické skupiny badatelů Kateřina Horníčková z filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Ta na projektu spolupracovala se svými kolegy z bavorského Deggendorfu. 

Nalezený srp z doby bronzové.
Unikátní objev z Vysočiny. Houbař našel čtyři tisíce let starý srp

Za základ vědci měli mapu německého záboru z roku 1938. „Odsun sudetských Němců po válce, nelegální překračování hranice a vznik železné opony či radikální proměna krajiny, jako je naplnění vodní nádrže Lipno, vedly k zániku zhruba tří set dvaceti pěti vesnic a tisícovky dalších samot a jednotlivých lokalit,“ doplnila Horníčková. Celkem krajina přišla o 3,5 tisíce „komponent“, jak vědci nazývají jednotlivé stavby, s nimiž projekt PhotoStruk pracuje.

Vědce zajímalo také „napasování“ starých fotografií do současné reálné krajiny, přibližují takto někdejší podobu například Kapliček na Lipensku, Cetvin na Kaplicku, Boletic na Krumlovsku nebo Dolní a Horní Borkové, které padly za oběť napouštění Lipna.

3D rekonstrukce vybraných objektů

Součástí projektu jsou i 3D rekonstrukce vybraných objektů a obcí. „Zde jsme využili situace a jejich autorce jsme zadali informace z našich pramenů, ale neřekli jsme jí, že je stavba dochovaná, a zkoušeli jsme, jak moc se do rekonstrukce trefíme. A jak je vidět, při dostatku pramenů je to poměrně věrná záležitost,“ vysvětlila Horníčková.

U Koječína na Havlíčkobrodsku se z hlediska středověké archeologie i dějin přírodního prostředí nachází evropsky mimořádná lokalita.
Vzácný objev. Na Havlíčkobrodsku se nacházejí zbytky středověkého lesa

„Musím se přiznat, že to, že kostel existuje, je pro mě novinka,“ pobavila posluchače autorka 3D rekonstrukcí Lenka Závitkovská při prezentaci, jak se takový 3D model v počítači nebo na 3D tiskárně tvoří. Na přednášce představila také několik 3D „přeletových“ videí nad zaniklými objekty nebo vytištěný model žofínského zámku, strženého v roce 1980.