Pohledem Jiřího VojáčkaZdroj: DeníkVzhledem k tomu, že systém DANA má na dnešní poměry nedostatečný dostřel daný jeho kratší hlavní, rozhodla se předchozí vláda nahradit jej francouzským typem Nexter Caesar. Původní 6x6 podvozek nákladního automobilu Renault Sherpa pro naši armádu nahradí tradiční 8x8 podvozek Tatra.

Zde nastává první problém. Lehký Caesar se tím totiž dostává do zcela jiné kategorie. Podle použitého pancéřování kabiny se hmotnost verze dostává ze 17 tun (6x6) až na 30 tun, což je na kolový podvozek hodně a ztěžuje to mobilitu celého systému. Jde prakticky o stejnou hmotnost, jakou má původní vz. 77 DANA, ovšem ta má celopancéřovanou věž střelecké osádky, zatímco Caesar nese dělo zcela odkryté.

Systém Caesar v akci:

Zdroj: Youtube

Hmotnost však není jediným ani hlavním problémem kompletu. České caesary kromě toho dostanou také poloautomatické nabíjecí zařízení, odlišné od původní konstrukce. Zatímco původní francouzské verze používají jednoduché jednocestné poloautomatické nabijáky, česká verze používá dvoucestný nabíjecí systém, který je sice stále pouze poloautomatický, ale do procesu nabíjení vstupuje mnohem více než u původní verze.

A právě tento nabíjecí systém byl příčinou mnoha potíží s verzí 8x8.

Zklamaní Dánové

Kromě České republiky objednalo 8x8 verzi sytému na podvozku Tatra už pouze Dánsko, ostatní uživatelé (Belgie, Saúdská Arábie) odebírají původní verzi na podvozcích 6x6. Dánsko objednalo 19 kusů systémů Caesar. Velké překvapení nastalo, když po pouhém půlroce testů, aniž by došlo k operačnímu nasazení, odeslali znechucení dánští dělostřelci všech devatenáct caesarů na Ukrajinu a s dalším nákupem samohybných houfnic se raději obrátili na Izrael.

Dánský list Berlingske vyzpovídal v dubnu 2023 velitele dělostřeleckého pluku, který houfnice Caesar 8x8 testoval, plukovníka Møllera. Podle něj měla děla jednu závadu za druhou. Kritizoval právě zejména opakovaně nefunkční nabíjení. Nabíjecí systém je podle něj ve verzi 8x8 tak složitý, že byl velice poruchový. Někdy dokonce nebylo kvůli závadám možné střílet vůbec, protože zatímco u verze 6x6 je možné v případě závady začít dělo nabíjet ručně, u verze 8x8 to zcela možné není. V případě jakékoli sebedrobnější závady tak dělo mlčí.

Caesar nemá ochranu proti dronům

Ukrajinská armáda doposud obdržela celkem 49 nákladních vozidel vybavených 155mm dělostřeleckým systémem Caesar. Osmnáct z nich darovala francouzská armáda v roce 2022, v lednu Kyjev objednal dalších 12 od společnosti Nexter, které byly z důvodu úspory času vyřazeny z francouzských dělostřeleckých zásob. K tomu je nutné připočítat 19 kusů verze 8×8 od Dánska.

Podle webu Oryx, který dokumentuje ztráty ukrajinských a ruských sil od začátku války zahájené Moskvou 24. února 2022, bylo zničeno šest těchto samohybných houfnic 5 verze 6x6 a 1 verze 8x8. Ve většině případů byly zasaženy dálkově řízenou municí typu Lancet, vyráběnou dceřinou společností skupiny Kalašnikov, která má maximální dolet 40 kilometrů. To samozřejmě vyvolává otázku jejich ochrany proti bezpilotním letounům, jež by mohla zahrnovat doplnění obranných schopností nebo zlepšení jejich maskování.

České škorpiony slaví úspěch v zahraničí. Nakoupí je španělská policie:

Samopal CZ Scorpion EVO3
Úspěch českých škorpionů. Španělé nakoupí následovníka slavného samopalu

Dostřel systému Caesar je přibližně 40 kilometrů, přičemž je schopen vystřelit šest ran za minutu a celá baterie se vystřílí za méně než dvě minuty, což omezuje riziko protibateriové palby, přesně jak autoři systému zamýšleli.

Podle svědectví ukrajinského důstojníka, které nedávno přinesl francouzský deník Le Monde, však Caesar přináší další závažné problémy.

„Vaše samohybné dělo Caesar střílí velmi rychle a s vysokou přesností. Používáme ho však velmi málo, protože je velmi zranitelné a špatně přizpůsobené válečné realitě,“ řekl listu plukovník velitel 56. motorizované pěší brigády ukrajinské armády Jan Jatsyšen.

Značná velikost houfnice by z ní podle Le Monde udělala prioritní cíl pro ruské bezpilotní letouny „Pokud ji vyvedu na otevřené prostranství k palbě, stane se po třech nebo čtyřech minutách cílem protibaterijní palby. Nemám čas ji dostat z nebezpečné zóny,“ pokračoval důstojník. Konstatoval, že dává přednost americkému taženému dělu M777, ačkoli podle organizace Oryx bylo ze stovky dodaných kusů M777 poškozeno celkem 77.

Vzhledem k plánované budoucnosti Armády České republiky je tu další šance na dobrou výzbroj:

Vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk.
Budoucnost české armády? Američané se zbavují slavných vrtulníků, je to šance

Ukrajinský dělostřelecký důstojník v kritice systému pokračoval: „Tato dáma má příliš ráda čistotu. Její operátoři jsou jako chirurgové, pořád nosí rukavice a návleky, jsou nuceni v nich spát, aby si je neušpinili.“

Jde o stejný typ kritiky, který se nesl také z Dánska. Systém Caesar má všechny zásadní odpalovací prvky nekryté, vystavené vnějším vlivům, dešti, mrazu, prachu, špíně. S tím však zcela nekoresponduje náročnost systému na čistotu, která se podle Dánů jednoduše nedá udržet.

Ministerstvo nesouhlasí

Jiného názoru je ukrajinské ministerstvo obrany. V tiskové zprávě po zveřejněné kritice uvedlo, že chce pořídit více těchto systémů pro potřeby svých ozbrojených sil. „Caesar prokázaly velkou efektivitu a přesnost v boji. Pro Ukrajinu je velmi důležité zvýšit svou palebnou sílu prostřednictvím dodávek dělostřeleckých systémů od spojenců,“ uvedl náměstek ukrajinského ministra obrany generál Ivan Gavriljuk.

Jak je to s vyzbrojováním Ukrajiny?

Ukrajinské raketomety BM-21 Grad během palby.
Ukrajina musí platit za výzbroj přemrštěné ceny, zjistili analytici

Tamní armáda má v úmyslu zlepšit řízení palby Caesar pomocí umělé inteligence. „To sníží spotřebu munice na zaměření a zasažení cílů o 30 procent“, uvedl Gavriljuk poté, co oznámil, že v roce 2024 budou za tímto účelem provedeny zkoušky.

Dodávky systémů Caesar 8x8 české armádě začnou co nevidět a je otázkou, jak se s nimi čeští dělostřelci popasují. Zejména proto, že čeští a slovenští výrobci nabízejí celou řadu podobných, stejně výkonných dělostřeleckých systémů bude jistě typu Caesar věnována značná pozornost.