V roce 1989 měla americká armáda přibližně 14 tisíc tanků. Tento počet tvořily různé verze typů M60 Patton a M1 Abrams. V letech 1979 až 1993 přijaly ozbrojené síly USA do služby přibližně 8800 tanků M1 různých verzí. Odborný polský server Defence24 uvádí, že od roku 1999 mělo být americké armádě dodáno dalších 240 nových tanků M1A2 SEPv1 a to ještě předtím, než měl být zahájen proces přestavby uskladněných tanků starších verzí M1, M1IP, M1A1 a M1A2 na tento standard. Pro americké ozbrojené síly tak bylo vyrobeno minimálně 8794 tanků M1 různých verzí.

Americká armáda v současnosti modernizuje tanky na nejnovější standard s označením M1A2 SEPv3. Termín „modernizace“ přitom nevysvětluje podstatu procesu, jehož výsledkem je de facto zcela nový tank. Korby starších verzí jsou totiž rozřezány a nově svařeny. Změny jsou tak hluboké, že se jinak postupovat nedá. Staré věže jsou sešrotovány a nahrazeny zcela novými. Během posledních šesti let před válkou bylo pro U.S. Army vyrobeno přibližně 812 vozidel, tedy zhruba 135 tanků ročně.

Vizualizace nové generace evropských supertanků Main Ground Combat System (MGCS).
Evropský supertank má zelenou. Vytvoří ho Francouzi s Němci

Tanky Abrams přitom nepořizují jen domácí ozbrojené síly. Například Polsko si objednalo 250 tanků M1A2 SEPv3, 222 tanků M1A1 SA půjde do Maroka, kde bylo objednáno také 162 tanků v novější konfiguraci M1A2M. Tchaj-wan si pořídil 108 tanků M1A2T, Austrálie 75 tanků M1A2 SEPv3 a Rumunsko 54 tanků M1A2R. K tomu je třeba připočíst probíhající modernizaci 218 kuvajtských tanků M1A2 na standard M1A2K. Saúdská Arábie modernizuje 373 tanků M1A2 na standard M1A2S a rovněž objednala dalších 222 kusů v identické specifikaci.

Je přitom nutné upozornit, že pravděpodobně pouze 250 tanků M1A2 SEPv3 pro Polsko budou zcela nové stroje, ostatní vzniknou přestavbou starších verzí držených v americké strategické rezervě.

Strategická rezerva

Spojené státy mají nepřeberné množství skladů vojenské techniky, primárně dvě - Sierra Army Depot a Anniston Army Depot. V prvním z nich je patrně uloženo kolem dvou tisíc vozidel M1 různých verzí, zatímco dalších necelých tisíc stojí v armádním depu Anniston. Počet strojů uskladněných jen v těchto dvou zařízeních je tedy kolem tří tisíc tanků, přičemž to rozhodně není kompletní výčet lokací, ve kterých jsou skladovány. Když započteme odhady západních médií, můžeme se objektivně dostat na zhruba dvojnásobný počet tanků uložených ve strategických zásobách či jako zálohy u jednotek.

Za plotem. Současná bariéra mezi Polskem a Běloruskem má doznat zásadního technologického vylepšení.
Obrana za desítky miliard. Polsko má před Rusy chránit Východní štít

Spojené státy americké mají každopádně nejen značnou kapacitu na výrobu nové vojenské techniky, ale také odpovídající velké rezervy. To jim umožňuje nejen provádět mobilizační doplňování vlastních ozbrojených sil nebo průběžně doplňovat ztráty, ale v případě potřeby mohou převést M1 spojencům jako vojenskou pomoc.

Podobná situace byla ve druhé tankové baště NATO za studené války - v Německu. To se však do rozprodeje a rozdávání svých studenoválečných tanků Leopard 2, zejména nejvíce zastoupené verze 2A4, dalo již brzy po rozpadu Sovětského svazu. Za velmi malé peníze se tak v Německu v 90. letech vyzbrojila řada armád, zmiňme například sousední Polsko, ale také Švédsko, Finsko, Norsko, Nizozemí, Španělsko či z mimoevropských zemí Kanadu a Chile.

Kvůli tomu však Německo je v naprosto odlišné situaci od USA, sklady doslova vyschly. Česká armáda se před lety začala (se značným zpožděním oproti Polsku) zajímat o použité tanky Leopard 2A4. Tým důstojníků kvůli tomu navštívil základnu španělské armády (jež v té době své přebytečné tanky nabízela) v Zaragoze. Naši vojáci však zjistili, že Španělé nabízejí tak ojeté stroje, že by nemělo cenu je zavádět do výzbroje.

Zničený ruský tank, 24. února 2023, Hostomel, Ukrajina.
Rusko ve válce přišlo o více než 500 tisíc mužů, tvrdí ukrajinská armáda

Proto i současné dodávky do České republiky a na Slovensko, které zajišťuje německá vláda, nepocházejí z německých armádních skladů, ale ze zásob firem německého zbrojního průmyslu, primárně KMW a Rheinmetall, které je ovšem v potu tváře sehnaly v zahraničí, zejména ve Švýcarsku, jež mělo na vlastní výrobu tanků Leopard 2 licenci.

Oproti tomu Spojené státy americké disponují tisíci tanků M1 Abrams několika verzí, které by bylo možné poslat na Ukrajinu. Právě jejich postoj proto může být pro bojující Ukrajinu klíčový.

Americké tanky M1 Abrams.Americké tanky M1 Abrams.Zdroj: ČTK

Mirage pro Ukrajinu?

Velení ukrajinských vzdušných sil v nedávném prohlášení informovalo o tom, že dosažení vzdušné převahy Ukrajiny na vlastním nebi vyžaduje nejen moderní stíhačky k odražení ruského letectva, ale také útočný letoun specializovaný na provádění úderů na nepřítele na velké vzdálenosti. Podle vyjádření vrchního velitele ukrajinského letectva Mykoly Oleščuka pro server Defence Express je zatím prioritou pořízení víceúčelových letounů F-16, ze hry však překvapivě nejsou ani bitevní A-10 a stíhací bombardér Mirage 2000D.

V roce 2024 by mělo Slovensko z USA dostat prvních sedm stíhaček F-16, které nahradí vyřazené migy.Ukrajina má v nejbližší době obdržet letouny F-16.Zdroj: Wikimedia Commons, U.S. Air Force Photo, volné dílo

„Samozřejmě nebudeme schopni okamžitě vyřadit sovětské letouny z provozu. Proto budou na obloze vedle F-16 působit i MiG-29, je možné, že bojové schopnosti bombardérů Su-24M posílí Mirage 2000D a útočných letounů Su-25 A-10 Thunderbolt II,“ řekl Oleščuk.

Zatímco zájem Ukrajiny o letouny A-10 byl veřejně propírán již mnohokrát, o letounech rodiny Mirage 2000 se v souvislosti s možnými dodávkami ukrajinskému letectvu hovořilo mnohem méně. Zřejmě i proto, že sami francouzští představitelé jsou k tomuto plánu skeptičtí. Proč tedy ukrajinské letectvo zmínilo nepříliš slibnou perspektivu pořízení právě tohoto typu letounu? Odpověď spočívá v pro Ukrajinu zásadních schopnostech, které stíhací bombardér Mirage 2000D má.

Stíhací letoun Mirage 2000-DStíhací letoun Mirage 2000D.Zdroj: Profimedia

Mirage 2000D je původním standardním nosičem řízených střel SCALP-EG a kromě toho dalších řízených leteckých zbraní. „Posílení“ (slovy velitele ukrajinského letectva) existujících Su-24M letouny Mirage 2000D proto znamená celkové zvýšení počtu nosičů západních řízených střel v ukrajinské službě.

Útok pomocí střely Taurus KEPD 350:

Zdroj: Youtube

Německo zatím podle kancléře Scholze nezvažuje předat na Ukrajinu své řízené střely Taurus, i proto ukrajinské letectvo uvádí v seznamu svých potřeb přímo typ Mirage 2000D, což je specializovaný útočný letoun, nikoliv „nějaké abstraktní Mirage 2000“, protože to ponechává méně prostoru pro spekulace při oslovování partnerských zemí. Dříve se totiž uvažovalo například o možnosti poskytnout Ukrajině starý vyřazený letoun Mirage 2000C modernizovaný tak, aby mohl odpalovat pouze střely SCALP. Verze C je přitom dnes letoun, který má velmi omezený výběr moderních zbraní, protože je zaměřen zejména na letecký boj.

Mirage od Czechoslovak Group

Československá zbrojní společnost Czechoslovak Group před několika měsíci překvapila, když oznámila, že se stává integrátorem procesu převodu tuctu letounů Mirage 2000-5 mezi původním provozovatelem z Kataru a Indonésií, která potřebovala dostatečně výkonný překlenovací typ, než dostane zcela nové objednané letouny. Když později Indonésie od obchodu ustoupila, aby netříštila síly, než dostane nové stroje, spekulovalo se, že by se tyto letouny mohly stát potenciálními posilami pro ukrajinskou leteckou flotilu, jakkoli tento typ Mirage údajně není schopen odpalovat střely SCALP.

Ruský prezident Vladimir Putin, 3. února 2023.
Je třeba obnovit mírové rozhovory, ale ne se Zelenským, prohlásil Putin

Zmíněné příklady vysvětlují, proč je tak důležité objasnit, že Ukrajina se těší právě na modifikaci Mirage 2000D, protože pouze tento specializovaný raketový nosič může skutečně vyrovnat schopnosti Ukrajiny a doplnit dostupné Su-24M, nikoli být jen náplastí na dočasný problém. Jak však znovu zopakoval prezident Macron při únorové návštěvě prezidenta Zelenského ve Francii, francouzská republika se Ukrajině odeslat letouny Mirage nechystá.

Pokud nás ovšem válka na Ukrajině něco naučila, pak to, že nic není navždy a postoje jednotlivých zemí jsou schopné se rychle měnit.