Právě umělá inteligence je jednou z oblastí, na které chtějí vojáci spolupracovat s českými vědci. I kvůli tomu nedávno podepsali memorandum o spolupráci s pražským Českým vysokým učením technickým (ČVUT). „Aplikace přelomových technologií, umělé inteligence a robotizace do budoucích projektů v rámci modernizace naší armády je nutností. Úzká spolupráce s akademickými odborníky je jedna z cest, jak nové technologie implementovat do vojenských schopností,“ vysvětlil zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč.

Detail kabiny dvoumístného bitevního vrtulníku AH-1Z
Nové bitevní vrtulníky pro českou armádu? Mají jednu nevýhodu, tvrdí Američané

Akademici tak budou určovat oblasti nových a přelomových technologií, vojáci se zase zavázali přinášet jim náměty. „V tomto ohledu máme velkou přidanou hodnotu, protože naši výzkumníci pracují na technologiích, které ještě nejsou komerčně dostupné, a do jisté míry tedy vidí do budoucnosti,“ sdělil rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Kromě umělé inteligence vojáky zajímá třeba i virtuální realita. Je využitelná nejen k výcviku. Podle Visingra umožní přímo na bojišti vojákům do přileb promítat důležité informace. Takový systém je ve fázi pokročilých zkoušek například v Izraeli. „Je to podobné jako u počítačových her,“ doplnil analytik.

Co vše umí taktický robotizovaný systém TAROS:

Zdroj: Youtube

Supervojáci realitou

Vojákům by se líbila také technologie pro zlepšování vlastností člověka. O co se přesně jedná, neprozradili. Nicméně Visingr uvedl, že v některých zemích se už omezeně používají různé exoskelety. Experimentují s nimi například v USA nebo Číně. Některé technologie dokážou zlepšovat smysly. „Jedná se třeba o detektory střelby, které dokážou přesně spočítat, odkud střelba vychází,“ upřesnil analytik. Doplnil, že podobná zařízení už patnáct let slouží v izraelské armádě.

Cvičení Safeguard 2023 prověřilo součinnost Armády ČR, Policie ČR a specialistů společnosti ČEZ při případné ochraně Jaderné elektrárny Temelín
Polovina Čechů chce vojenskou službu. Čtvrtina by ale v případě války emigrovala

Ta česká si ve zmíněných oblastech nechce nechat ujet vlak. „Armáda České republiky se aktivně zapojuje do společných technologických projektů NATO a EU. Můžeme říct, že existují státy, které jsou dále, ale také státy, které jsou za námi,“ zhodnotila mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

V některých oblastech se čeští vojáci nemají za co stydět už nyní. „Třeba v kybernetickém válčení jsou na špičkové úrovni. Na dobré úrovni je i v oblasti robotiky. Spolupráce s univerzitami je pro armády velmi důležitá,“ dodal Visingr.

Exoskelety k létání:

Zdroj: Youtube