Památku na slavné časy Římské říše objevili archeologové v oblasti Gelt Woods, zhruba 15 kilometrů východně od města Carlisle. Kromě vyrytých tváří a nápisů nalezli odborníci také písemnosti, popisující projekt zásobování výstavby 117 kilometrů dlouhé obranné stavby, která sahala od dnešního města Newcastle na východě až po Mayport na západním pobřeží Velké Británie.

Mezi novými rytinami, které se podařilo odhalit teprve tento týden, bylo i velké vyobrazení lidského penisu, běžného symbolu, který měl starověkým Římanům nosit štěstí. „Bezpochyby měl ochránit pracovníky, kteří v lomu těžili kamení,“ odhaduje britský deník Telegraph.

Dělník Eppius

„Zaznamenávání událostí bylo v římském světě populární a fungovalo mimo jiné jako součást uctívání předků. Pracovníci si zřejmě pomysleli ‚Když už jsme tady, proč po sobě nezanechat nějakou značku?‘,“ říká profesor archeologie na univerzitě v Newcastlu Ian Haynes.

„Možná prostě jen toužili, aby na ně v budoucnu někdo vzpomněl, což je přirozený lidský instinkt. Pravděpodobně tak chtěli označit místo, kde dlouhou dobu pracovali na tak náročném úkolu,“ dodává Haynes.

Naleziště v Gelt Woods bylo v nedávné době zařazeno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO a je jediným místem ve Velké Británii, na němž se dochovaly stopy po těžbě materiálu na výstavbu Hadriánova valu.

Experty nyní čeká náročný proces digitální analýzy rytin, které jsou zčásti ukryté pod vrstvami přírodního porostu v obtížně přístupné oblasti. Informace zaznamenané na stěně lomu mohou být pro historiky významné, mohly by totiž odhalit jména některých Římanů, kteří v dole pracovali včetně jejich vojenských hodností či přiřazení k jednotkám. Rytina ve znění EPPIVSM například podle Telegraphu může představovat muže jménem Eppius M.

Trojrozměrné snímání

Vědci chtějí v rámci projektu uchovat historické rytiny pro budoucí generace. Za pomoci systému lan a kladek chtějí stěny lomu v hloubce až deseti metrů nasnímat moderními digitálními technologiemi a vytvořit trojrozměrnou projekci, která umožní podrobnější analýzu. Historické „graffiti“ je totiž citlivé na rozmary přírody a mohlo by v následujících letech nadobro zmizet.

„Tyto rytiny v oblasti Gelt Forest jsou zřejmě nejdůležitějším objevem v souvislosti s Hadriánovým valem. Poskytují nám náhled o organizace tak rozsáhlého stavebního projektu, stejně jako pohled na příběhy konkrétních lidí,“ uvedl Mike Collins z vládní agentury Historic England, která výzkum financuje.

„Popsaná skála v Geltu“ byla poprvé objevena v 18. století. Až nyní je však podrobena systematickému zkoumání. Bez pomoci techniky byly rytiny naposledy viditelné v 80. letech minulého století ještě předtím, než se zřítila jediná přístupová cesta do lomu.