Zrnité černobílé video se poprvé objevilo na konci roku 2017 a brzy se rozšířilo i do řady významných médií, jako je například americký deník The New York Times. Pilotům amerického námořnictva se podařilo zachytit rychle se pohybující objekt. Ze záznamu je patrná i vzrušená komunikace dvou osob, které nedokáží identifikovat, co spatřili.

Radioteleskop FAST. Ilustrační snímek
Tajemné signály z vesmíru. Obří čínský teleskop zachytil něco nečekaného

Zpočátku se předpokládalo, že video patří mezi materiály, které byly americkou vládou odtajněny. Server The Black Vault, který v roce 1996 tehdy patnáctiletý John Greenewald a v současné době je jednou z největších databází odtajněných vládních dokumentů z celého světa, však v článku z 10. září s odkazem na tiskové mluvčí Pentagonu i amerického námořnictva uvedl, že záběry nebyly určeny veřejnosti.

Nová terminologie

„Videa nebyla ministerstvem obrany nikdy oficiálně zveřejněna a stále jsou považována za utajená,“ sdělila serveru mluvčí Pentagonu Susan Goughová. Její slova později potvrdil i mluvčí zástupce velitele námořních operací Jospeh Gradisher, podle kterého „námořnictvo neposkytlo videa veřejnosti“.

Zdroj: Youtube

Gradisher zároveň vůbec poprvé v historii potvrdil, že záběry neidentifikovaného létajícího objektu (UFO – z anglického unidentified flying object) autentické. Americké námořnictvo však již zkratku, která se v očích veřejnosti stala synonymem zelených mužíků a létajících talířů, nevyužívá. „Námořnictvo označilo objekty zachycené na těchto videích za neidentifikované vzdušné fenomény (unidentified aerial phenomena – UAP),“ uvedl podle The Black Vault mluvčí.

Zdroj: Youtube

„Nová terminologie je užívána proto, že poskytuje základní popis pro pozorování neoprávněných a neidentifikovaných letounů či objektů, které vstoupily či operovaly ve vzdušném prostoru nad různými vojenskými zařízeními,“ vysvětluje Gradisher volbu odlišného označení.

Stigma jménem UFO

Americké námořnictvo v minulosti pro neznámé létající objekty využívalo i další označení AAV (anomalous aerial vehicles – neobvyklé vzdušné dopravní prostředky) a uniklé dokumenty z Pentagonu ukazují, že se americká armáda několik let těmito záhadnými jevy zabývala.

Mimozemská loď na oběžné dráze kolem Země
Proč nás mimozemšťané nekontaktují? Vědci: Možná jsme jen exponáty v jejich zoo

„Fakt, že americké námořnictvo zvolilo pro UFO nový termín, naznačuje, že se chtějí zabývat vyšetřováním pozorování všeho neznámého ve svém vzdušném prostoru, což bylo v minulosti spojeno s určitým stigmatem,“ míní ufolog Roger Glassel. „Jestli je účelem těchto vyšetřování objasnit fenomén UFO ve smyslu mimozemských dopravních prostředků, nebo jednoduše snížit rizika ve vzdušném prostoru a čelit neoprávněným vetřelcům, to se teprve ukáže.“

Co je UFO?
Je důležité zdůraznit, že potvrzení pravosti záběrů neznamená, že se na videu nachází mimozemská technologie, nebo že by snad americké námořnictvo něco takového naznačovalo.

Termín UFO označuje jakýkoli létající předmět, který se dosud nepodařilo identifikovat. Pro běžného pozorovatele tak může být UFO libovolný neznámý letoun či dron. Vžité spojení zkratky s létajícími talíři a vetřelci z vesmíru je nepřesné a vychází především z neověřených informací, svědectví a konspiračních teorií.