Pohledem Jiřího VojáčkaPohledem Jiřího VojáčkaZdroj: DeníkOd schválení podpory americkým kongresem k podpisu prezidentem Joe Bidenem uplynulo pouze několik málo hodin a první konkrétní obrysy nové dohody už jsou známé. Celková pomoc, jak finanční, tak technická, přesáhne částku 60 miliard dolarů. Z ní je však část vyčleněna na pomoc okamžitou, takzvaný balík zmocnění, který americkému prezidentovi umožňuje odeslat výzbroj, výstroj a munici bez dalšího projednávání.

Tento prvotní balíček má hodnotu v přepočtu kolem 30 miliard korun. Co bude zahrnovat a jak může ovlivnit současnou situaci na frontě?

Ukrajinci ustupují

Z pohledu mezinárodního společenství není současná situace na ukrajinské frontě zrovna povzbuzující. Ukrajinci upozorňují, že ruské útoky se po pádu východoukrajinské Avdijivky soustředí zejména na tři ohniska:

  1. Robotynský výběžek
    Zhruba osmikilometrový vlom do ruských linií se ukrajinské armádě podařilo vybojovat během loňské protiofenzívy. Přestože se však na tomto úseku strategické cíle (dojít do města Tokmak a pokusit se rozvinout útok na Melitopol) naplnit nepodařilo, Ukrajinci svoje pozice dlouhodobě drží. Rusové se Oproti tomu snaží výběžek zlikvidovat a napřímit frontu, aby ušetřili jednotky nutné při její obraně.
  2. Avdijivský směr
    Po pádu Avdijivky, dobyté za cenu obrovských ztrát těsně před prezidentskými volbami, se ruská armáda společně s jednotkami mezinárodně neuznané Doněcké lidové republiky pokouší o další postup západním směrem. Hlavní síly už od Avdijivky urazily na třicetikilometrovém úseku fronty zhruba deset kilometrů do hloubi ukrajinského území, některé jednotky jsou však i o dalších osm kilometrů dál - a postupují.
  3. Bachmutský směr
    O něco více na sever se zhruba třicet pluků ruské armády pokouší uzavřít průlom vzniklý při loňské ukrajinské protiofenzívě, jež došla bezmála až k městu Bachmut, známému mimořádně těžkými boji.

Ruský postup během jara 2024Ruský postup během jara 2024Zdroj: DeepStateMAP; repro: Jiří Vojáček


Zdá se, že hlavním ruským úsilím posledních měsíců je postupem z Avdijivky a Bachmutu dosáhnout hranic takzvané Doněcké lidové republiky. K hranicím Doněckého regionu, vyhlášeného v rámci Ukrajiny, jim zbývá asi 80 kilometrů ze severního (bachmutského) průlomu a asi 50 z jižního avdijivského. Do bojů je však vrženo podle střízlivých odhadů 250 000 vojáků ve zhruba 20 divizích, což je na takto malý úsek fronty značná koncentrace sil.

Otevřené zpravodajské zdroje hlásí, že na těchto východoukrajinských bojištích ztratilo Rusko od loňského října téměř 350 tanků a přes 500 bojových vozidel, což je technika pro dvě kompletní motostřelecké divize. Vzhledem k počtům techniky, která však stále leží ve skladech po bývalé Sovětské armádě, jde o ztráty, které si Rusové mohou dovolit, protože je i díky nasazení starších typů techniky (jako jsou tanky T-62) mohou relativně bez obtíží nahradit.

Americká pomoc

V této chvíli se prvotní balík americké pomoci, uvolněné z prezidentské rezervy, soustředí zejména na několik málo základních okruhů, v nichž Ukrajinci ztrácí půdu pod nohama. Jde v první řadě o dělostřeleckou munici.

Joe Biden podepsal zákon uvolňující dodatečných 61 miliard dolarů na vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajiny:

Americký prezident Joe Biden
Biden podepsal dodatečnou podporu Kyjeva. USA obnovují vojenskou pomoc

Ačkoliv se to po letech expedičních operací nezdálo pravděpodobné, v tradiční vševojskové válce, kterou nyní pozorujeme na Ukrajině, se dělostřelectvo opět stalo důležitým prvkem jak obrany, tak útoku. Úvodní balík americké pomoci proto zahrnuje dělostřelecké granáty v obvyklých rážích 152 a 155 milimetrů, používaných sovětskými i západními dělostřeleckými systémy. Dále 105mm munici pro západní houfnice menších dostřelů a minometné náboje nejmenší ráže 60 milimetrů, které používají zejména speciální jednotky. Dělostřeleckou podporu doplňuje další várka munice pro dříve dodané účinné dělostřelecké raketomety HIMARS.

V tomto případě lze opět zmínit také dodávky dělostřeleckých raket MGM-140/64/68 ATACMS, případně jejich moderních ekvivalentů s větším dostřelem a přesností. Raket ATACMS by měla Ukrajina dostat celkem kolem sta kusů a to přesto, že se Spojené státy americké tento druh munice pro raketomety HIMARS dlouho dodat zdráhaly.

Druhým pilířem ukrajinské defenzivy jsou jednotky protivzdušné obrany, které zajišťují ochranu před všemi druhy vzdušných cílů. Od balistických raket, přes střely s plochou dráhou letu a bojové letouny ruského letectva, až po vyčkávací munici a bezpilotní prostředky (od strategických po nejmenší průzkumné).

Součástí dodávek proto mají být protiletadlové řízené střely s infračerveným navedením AIM-9M, doplněné výkonnějšími raketami RIM-7, naváděnými radiolokačně. Oba typy střel vycházejí z leteckých typů nesených bojovými letouny. RIM-7, vzešlý z raket AIM-7 Sparrow, je uzpůsoben k odpalování z pozemních stanic původně sovětského protiletadlového systému BUK-M1. Lehčí AIM-9M jsou pak po úpravách jednou ze součástí výzbroje protiletadlových systémů NASAMS.

Ruské invazní síly údajně dosáhly významného postupu v úzkém koridoru na východě Ukrajiny:

Ruská armáda na Ukrajině
Rusko dosáhlo na Ukrajině významného postupu, píše list. Kyjevu dochází munice

Protiletadlové dodávky doplní také lehké systémy odpalované z ramene (takzvané MANPADS - Man-portable air-defense system) typu Stinger, známého zejména ze sovětské války v Afghánistánu. Nelze opomenout i dodávky munice ráže 12,7 milimetrů, kterou využívají lehké kulometné systémy obrany proti dronům.

Odpalovací zařízení protiletadlového systému NASAMSOdpalovací zařízení protiletadlového systému NASAMS.Zdroj: Wikimedia Commons, Ministerie van Defensie, CC0

Třetím operačním problémem, kterým bezprostředně čelí ukrajinští vojáci v zákopech, je početní převaha ruské mechanizované techniky. Součástí dodávek americké pomoci proto mají být pásová bojová vozidla pěchoty Bradley, obrněná technika pro rychlou přepravu jednotek (lehčí 4x4 vozidla Humwee i těžší typy s protiminovou ochranou typu MRAP) a zejména další série protitankových řízených střel Javelin a lehkých ručních pancéřovek AT-4. Ty doplní starší těžké protitankové řízené systémy typu TOW a množství protitankových min.

V dodávkách budou také vozidla logistické podpory, taktická vozidla pro přepravu vybavení, vybavení pro správu letišť, demoliční prostředky včetně protipěchotních min typu Claymore.

Dnes již slavná bitva dvou bojových vozidel Bradley s ruským tankem T-90:

Zdroj: Youtube

Pro jednotlivé pěšáky se pak do oběhu dostanou nová zařízení pro noční vidění, polní vybavení, výcviková i ostrá munice do pěchotních zbraní, náhradní díly pro automobily i těžší vozidla.

A snad jako třešnička na dortu přibudou do ukrajinského arzenálu další typy přesně naváděné letecké munice od pum, po řízené střely.

Vliv amerických dodávek na vývoj na frontě

Rusko-ukrajinská válka připomněla staré rčení, že artilerie je bohem války. Právě po munici pro svoje dělostřelecké jednotky ukrajinští představitelé dlouho volali a spolu s dalšími iniciativami (například českou) by se jí nyní v rámci amerických dodávek mohli dočkat.

Ukrajinští vojáci při střelbě z houfnice Pion na ruské pozice u Bachmutu, 16. prosince 2022.Ukrajinští vojáci při střelbě z houfnice Pion na ruské pozice u Bachmutu, 16. prosince 2022.Zdroj: ČTK

Jak je dobře vidět na počtu nasazených mechanizovaných jednotek i velkých ztrátách, které na technice Rusové utrpěli na obou doněckých směrech postupu (z jihu z Avdijivky a severu z Bachmutu), velmi vhod přijdou ukrajinské armádě také nové protitankové prostředky. Ukrajinci opakovaně zmiňovali, že tím, co byly pro afghánské mudžáhedíny během sovětské invaze do Afghánistánu protiletadlové rakety Stinger, jsou pro ně protitankové rakety Javelin. Snadno použitelné a přitom velmi, velmi výkonné prostředky pro ničení tanků a další obrněné techniky. S jejich nasazením se tedy dá očekávat zpomalení ruského postupu.

Kromě bojových akcí přímo na frontách jsou důležité také útoky proti městům a civilistům, které provádí ruské letectvo. Snaha zlomit morálku a zničit objekty dvojího určení (civilní instalace, které využívá i armáda, jako jsou elektrárny, vodárny a podobně) Proto bude důležité opět posílit protivzdušnou obranu.

Letouny F-16 v akci:

Zdroj: Youtube

Ruské letectvo si dodnes nedokázalo nad Ukrajinou vybojovat naprostou vzdušnou nadvládu (což se v prvních fázích války očekávalo) a Ukrajinci nepříteli s tímto vědomím budou moci uštědřit další ztráty. A až přijdou letouny F-16, snad i převzít minimálně nad některými úseky fronty vzdušnou operační iniciativu.

Dodávky, které schválil americký kongres, včetně dalších peněz, za které si bude moci Ukrajina nakoupit zbraně a munici ve třetích zemích, jsou pro Kyjev zásadní. Jejich důležitost se s největší pravděpodobností projeví během očekávané ruské letní ofenzívy.