InSight přistála přesně ve 20:53 středoevropského času. Jde o první aparát určený k seismickému průzkumu. "Tým InSight dnes může být trochu klidnější, když víme, že se solární panely otevřely a dobíjí baterie," řekl Tom Hoffman, projektový manažer sondy InSight.

Snímky sondy InSight na Marsu.
Na Marsu přistála sonda InSight, poslala první snímky

"Byl to pro tým dlouhý den, ale zítra začne nová kapitola: povrchové operace a rozmisťování nástrojů pro průzkum," dodal.

Potvrzení přišlo po pěti hodinách

Na potvrzení o úspěšnosti rozevření solárních panelů musel tým čekat ještě pět hodin poté, co sonda přistála. Tuto informaci pak poslala nad ránem sonda Mars Odyssey, která je od října 2001 na oběžné dráze kolem Marsu: Solární panely jsou otevřené a přijímají energii.

Pondělní přistání patřilo k nejnáročnějším částem mise. Manévr trval šest a půl minuty a sonda během této doby vstoupila do řídké atmosféry rychlostí 19800 kilometrů za hodinu. Jde tak o vyšší rychlost, než letí kulka z pistole, uvedla BBC. K brždění použila kombinaci tepelného štítu, padáku i raket, nakonec zpomalila na osmikilometrovou rychlost. Cesta na rudou planetu trvala více než půl roku.

Start rakety Atlas V s robotickou sondou InSight.
Sonda InSight odstartovala k Marsu. Poprvé prozkoumá vnitřek planety

InSight podle plánu dosedla na severní polokouli na planině Elysium v blízkosti rovníku. Odtud by měla zkoumat rotaci Marsu, seizmickou aktivitu i objem tepla, jež vychází z vnitřku planety a v minulosti mohlo ovlivňovat různé geologické procesy. Je vůbec první misí, jež bude studovat hlubiny rudé planety. Všechny dosavadní bádaly jen na jeho povrchu. Mise by měla trvat 708 solů (marsovských dnů), což je 728 dnů na Zemi. 

Výjimečný úspěch

Pro Američany jde o výjimečný úspěch. Dosud se totiž žádné jiné zemi nepodařilo dopravit na povrch Marsu aparát, který by poté fungoval. V roce 1971 sice na rudé planetě přistála sonda Mars 3, ale letové středisko s ní však vzápětí ztratilo kontakt.

Výsledky nynějšího průzkumu by měly vědcům odpovědět na otázku, jak se Mars vyvíjel během přibližně 4,3 miliardy let své existence. Z dosavadních zjištění vyplývá, že například kůra Marsu zůstala po celou dobu prakticky nezměněna. A to s výjimkou vnějších částí, jež jsou vystaveny nejrůznějším vlivům. V nadcházejících dnech by měla být aktivována robotická ruka sondy InSight, která následně vyfotí povrch, aby se inženýři mohli rozhodnout, kam přesně umístit vědecké přístroje. 

Keplerův teleskop
Vesmírný teleskop Kepler dosloužil. Nalezl přes 2600 exoplanet