Hlavu, pravděpodobně trofej nějakého pravěkého lovce, nalezl v roce 2018 místní obyvatel Pavel Efimov v Jakutsku nedaleko řeky Tirekhtyakh. Do centra pozornosti vědců se ale dostala až poté, co byla představena v rámci výstavy „zmrzlých bestií“, kterou uspořádalo japonské Tokio.

Rytiny v pískovcovém kameni jsou podle vědců přes 12 tisíc let staré
Kresba z paleolitu. Archeologové ve Francii nalezli 12 tisíc let starou rytinu

Pravěký vlk, jehož pozůstatky vědci datovali do doby před 40 tisíci let, na první pohled upoutá působivými tesáky a hustou srstí vzdáleně připomínající mamuta. „Jedná se o jedinečný objev, vůbec poprvé máme k dispozici takto zachovalé pozůstatky plně vzrostlého vlka z pleistocénu,“ uvedl ruský vědec Albert Protopopov.

Pravěké zvíře bylo o poznání větší než současní sibiřští vlci. Pouze jeho hlava přesahovala délku 40 centimetrů, tedy polovinu těla dnešních vlků, která se pohybuje mezi 66 a 86 centimetry, upozornil list Siberian Times. Podle Protopopova patřila hlava asi tříletému jedinci, více však bude možné říct až poté, co jí podrobně prozkoumají odborníci na DNA ze Švédského přírodopisného muzea.

Mládě jeskynního lva

Sibiřský permafrost loni vydal i další překvapivý nález – asi 30 tisíc let staré novorozené mládě vyhynulého jeskynního lva, jehož tělo se dochovalo v takřka netknutém stavu. Kromě velké části srsti a měkkých tkání se tak do dnešního dne zachoval i jeho mozek, srdce, plíce a další orgány. Samička, která dostala jméno Spartak, je asi 40 centimetrů dlouhá a 800 gramů těžká, což vede vědce k závěru, že uhynula krátce po svém narození.

Další vzácný nález. V Kanadě objevili mumii vlčího mláděte:

„Svaly, orgány a mozek obou zvířat se zachovaly v dobrém stavu. Doufáme, že se nám podaří podrobně prozkoumat jejich fyziologickou stavbu těla a porovnat je s dnešními lvy a vlky,“ řekla paleontoložka Naoki Suzukiová, která již pozůstatky obou šelem podrobně zrentgenovala.

Právě jeskynní lvi byli největšími kočkovitými šelmami své doby, když obývali především chladné oblasti tehdejšího světa. Nově nalezená samička je čtvrtým objeveným jeskynním lvem, kterého zakonzervoval sibiřský permafrost. Již před dvěma lety se stejnému týmu podařilo nalézt i 50 tisíc let staré mládě stejného druhu.

V Austrálii objevili nový druh býložravého dinosaura. Dostal jméno Fostoria dhimbangunmal
Unikátní objev z Austrálie. Býložravý dinosaurus se chlubí světovým prvenstvím