K lékařství to Martina Kaletu, rodáka z Velké nad Veličkou, táhlo ale už od malička. „Lékaři jsou dědeček i strejda a lékařem bych chtěl být také. Vždycky mě fascinovaly biologie, fyzika a chemie,“ říká student Purkyňova gymnázia ve Strážnici.

Blíže k lékařství se dostával díky exkurzím, které pořádala brněnská Masarykova univerzita či Fakultní nemocnice u svaté Anny. Právě tam se setkal s projektem HOBIT, jehož cílem je co nejvíce zvýšit povědomí o mozkové mrtvici. Martin Kaleta se stal jeho ambasadorem a jeho zájem o onemocnění se ještě prohloubil. „Říkal jsme si, že by bylo skvělé, kdybych se na problematiku mohl podívat i z výzkumné stránky,“ zavzpomínal gymnazista.

Michal Vrablík, kardiolog a zástupce přednosty 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Čtvrtinu života strávíme s nemocí, upozorňuje kardiolog Michal Vrablík

Tato příležitost se mu naskytla od ledna minulého roku pod Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity. Pod vedením přednosty Anatomického ústavu docenta Marka Joukala začal pracovat na výzkumu krvácivé mrtvice. „Jde o méně častý, ale o to závažnější typ mrtvice, který vzniká prasknutím cévy v mozku,“ přibližuje student.

Vedle přípravy na gymnaziální výuku ve Strážnici ho tak čekalo ještě studium neuroanatomie a patologie mozku a cévních mozkových příhod. Do většiny specializované literatury se vnořil v angličtině. „Nejvíc mě bavilo učit se o mozku, o léčbě a průběhu mrtvice,“ svěřil se Kaleta.

Následně zamířil za celodenními výzkumy do odborné laboratoře v Brně. Zaměřil se na strukturální změny krevně-mozkové bariéry a na zánětlivé reakce mozku po krvácení mezi mozkové obaly.

Posel zánětlivé reakce

„Hlavním cílem této práce bylo identifikovat možný farmakologický cíl cytokinu TNFα, což je takový posel zánětlivé reakce. Jeho případným ovlivněním by bylo možné snížit úmrtnost a následky krvácení. Zjistili jsme, že je krevně-mozková bariéra narušena zvýšeným nitrolebním tlakem, a že nárůst tohoto tlaku aktivuje zánět v mozku, což pro pacienty může znamenat velké komplikace a zhoršení jejich zdravotního stavu,“ upozorňuje laureát ceny České hlavičky 2021.

Doktor Aaron Beck se zasadil zejména o revoluci v diagnostice a léčbě původně depresí, později i jiných psychických onemocnění. Ilustrační fotografie.
Zemřel Aaron Beck. Jeho průlomová terapie změnila od základů svět psychiatrie

Ten by po maturitě rád studoval právě na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity a také pokračoval ve výzkumu mrtvice. Ta, jak připomíná mladý student, může postihnout kohokoliv. Ohrožuje ale především starší ročníky. Jako prevenci proti onemocnění doporučuje dostatek pohybu a zdravý životní styl s vyhýbáním se alkoholu, tabákovým výrobkům a drogám. A především osvětu. „Velice málo lidí zná příznaky mrtvice. Přitom právě laická veřejnost zachraňuje životy, kdy musí rozpoznat příznaky a přivolat záchranku. Pro mozek je zásadní čas. Čím dřív se člověk dostane do nemocnice, tím má větší šanci na záchranu života,“ dodává Martin Kaleta.