Chemické zbraně patří spolu s biologickými a jadernými do triády takzvaných zbraní hromadného ničení. Naposledy je podle dostupných informací použil syrský diktátor Bašár al-Asad. Teď zbraně z takzvané ABC (atomic, biological, chemical - atomové, biologické, chemické) triády podle Ukrajinců použili Rusové.

Pohledem Jiřího VojáčkaZdroj: DeníkA dělají to prý čím dál častěji. „V současné době je denně zdokumentováno až deset případů použití chemických zbraní,“ uvádí Kateryna Tyščenko ve své zprávě v listu Ukrajinska pravda. Informace o takto flagrantním porušování mezinárodní smlouvy o chemických zbraních ruskými ozbrojenými silami na Ukrajině přitom vyvolávají vážné obavy.

Jaké typy chemických zbraní?

Ukrajinský generální štáb shromáždil všechna hlášení o nasazení chemických zbraní z pole a nechal je analyzovat zvláštním týmem. Ten zjistil, že ruské jednotky používají granáty K-51 a dálkově ovládané ruční granáty (RGD), které jsou shazovány z bezpilotních letounů. Kromě toho se uchylují k používání improvizovaných výbušných zařízení, jež obsahují dráždivé látky. V poslední době navíc podle informací z ukrajinské strany není neobvyklé ani nasazení chemických zbraní pomocí dělostřelectva.

Chemický granát K-51Chemický granát K-51.Zdroj: Wikimedia Commons, CC by 4.0

Chemický ruční granát K-51 byl vyvinut koncem 70. let. Jeho tělo je vyrobeno z plastu a osazeno kovovým dnem. Vnitřek je naplněn práškovou bojovou chemickou látkou s označením CS (2-chlorbenzalmalononitril). Jde o vysoce dráždivou nesmrtící látku, jejíž účinek je několikanásobně vyšší než u granátů pro rozptylování demonstrantů. Exploduje se zpožděním 3 až 4 sekund díky roznětce typu K-510. Hoření pak probíhá 16 sekund, po které se prášek mění v hustý bílý dým.

Elon Musk
Rusko na bojišti využívá Muskův satelitní internet Starlink, tvrdí Ukrajinci

Zasažení lidé jsou paralyzováni řezavými pocity v očích a dýchacími potížemi (záchvaty kašle a dušnosti). Vojáci jsou v průměru na 20 až 30 minut vyřazeni z boje, což v případě nasazení uprostřed bojové operace znamená prakticky jistou smrt. Granát se přitom používá přednostně v uzavřených prostorech, kde dokáže zasáhnout až plochu 400 metrů čtverečních.

Kromě K-51 byl v polovině prosince odhalen další granát s látkou CS a to typ RG-VO.

Látka CS v mnohem nižších dávkách je používána pro potlačování nepokojů a její nasazení ve vojenském kontextu je hrubým porušením Úmluvy o zákazu chemických zbraní, mezinárodní smlouvy, kterou Rusko podepsalo.

Ruský prezident Vladimir Putin
Rusko na Ukrajině nemůže prohrát, řekl Putin v rozhovoru s americkým moderátorem

Je určena k silnému podráždění očí, kůže a dýchacího systému a rychle zneškodňuje své cíle. Při nasazení na bojišti narušuje nepřátelské formace a vyvolává mezi nepřáteli chaos. Jednotky, které útoky touto látkou zažily, hovoří o vojácích, kteří buďto bezmocně sedí v zákopech, pokud je někdo nevyvede, nebo se stejně bezmocně pohybují po bojové zóně neschopni nejen útoku, ale také jakékoli obrany.

Chemický granát K-51Chemický granát K-51.Zdroj: Wikimedia Commons, CC by 4.0

Ukrajinský generální štáb nechal zdokumentovat celkem 36 případů použití nebezpečných chemických látek, které byly následně předány k prošetření. Tato vyšetřování vedou v rámci trestního řízení týmy radiační, chemické a biologické rozvědky z vojenských jednotek působících pod velením sil podpory ve spolupráci s ukrajinskou kontrarozvědkou.