Díky objevu 20 dalších měsíců se počet známých satelitů obíhajících Saturn zvýšil na 82, zatímco Jupiter, jenž byl až dosud považován za planetu s největším počtem měsíců, jich má 79. Uvádí to internetový titul Business Insider s odkazem na tiskovou zprávu Carnegieho ústavu pro vědu. 

Mars. Ilustrační snímek
Jak kolonizovat Mars? Vědci přišli s velmi kontroverzním řešením

"Pomocí některých z největších dalekohledů na světě dokončujeme nyní soupis malých měsíců kolem obřích planet," uvedl v této zprávě astronom Scott Sheppard, vedoucí vědeckého týmu, jenž objevil nové měsíce. "Ty hrají klíčovou roli při zjišťování, jak se vyvíjely a formovaly planety naší Sluneční soustavy."

Měsíce patří do tří skupin

Každý z nově objevených měsíců má průměr kolem pěti kilometrů. Sedmnáct z nich obíhá Saturn zpětně, v opačném směru jeho rotace. Jeden ze satelitů představuje odnynějška jeho nejvzdálenější známý měsíc.

Nový objev spojuje tři skupiny vnějších měsíců Saturnu, které jsou seskupeny podle úhlů, v nichž tuto planetu obíhají. Satelity obíhající Saturn ve zpětném směru vůči jeho rotaci se připojí k tzv. norské skupině (jde o skupinu měsíců pojmenovaných podle norské mytologie), další dva ke skupině Inuitů (tedy měsíců nazvaných podle pojmů z mytologie původních obyvatel arktických oblastí Grónska, Kanady a Aljašky) a poslední se stane součástí galské skupiny (měsíce se jmény inspirovanými galskou mytologií). 

Saturn a jeho prstence
Saturn pohlcuje své prstence. Za 100 milionů let zmizí úplně

Vědci se domnívají, že každá tato skupina vznikla původně z většího měsíce, který se rozpadl na menší části. "Podobné seskupování vnějších měsíců lze pozorovat také kolem Jupiteru, což naznačuje, že měsíce v systému Saturnu byly vystaveny prudkým kolizím buď mezi sebou, nebo s vnějšími vesmírnými tělesy, jako jsou asteroidy nebo komety," uvedl Sheppard. 

Výjimku tvoří nový galský měsíc, který obíhá planetu v mnohem větší vzdálenosti než jeho "společníci". Podle vědců jej buď nějaká síla vytáhla do této vzdálenosti, nebo nepocházel z téže srážky jako ostatní.

Vizualizace záhadné planety, která by mohla být černou dírou
Tajemný objekt na okraji Sluneční soustavy není planeta. Vědci mají vysvětlení

V současnosti se připravuje další studie zaměřená na zjišťování, v důsledku jakých srážek měsíční uskupení kolem Saturnu vznikla a jak v té době vypadalo prostředí a podmínky kolem planety.

Vědci zpozorovali nové satelity pomocí japonského dalekohledu Subaru, umístěného na Mauna Kea na Havaji. Pohyb měsíců sledovali na pozadí hvězd a galaxií.

Jména určí lidé

Pokud jde o pojmenování nových dvaceti vesmírných "oběžníků", rozhodla se Carnegieho vědecká instituce zopakovat ideu, se kterou přišla už při loňském objevu nových měsíců obíhajících kolem Jupiteru, a vypsat vedřejnou online soutěž na jejich pojmenování. 

"To, jak velký zájem projevila veřejnost o soutěž týkající se pojmenování Jupiterových měsíců, mě nadchlo natolik, že jsme se pro stejný krok rozhodli i v případě nových měsíců Saturnu. Tentokrát musí být měsíce pojmenovány po obrech z norské, galské a inuitské mytologie."

Ilustrace planety Neptun. Vpravo jeho měsíc Proteus a Hippocamp (nahoře vzadu).
Vesmír poodhalil další tajemství. Planeta Neptun má svého mořského koníka

Podle agregátoru vědeckých zpráv Science Alert začali lidé na Twitteru okamžitě sdílet své nápady. Mezi návrhy se objevilo například jméno keltského mýtického bojovníka a lovce Fionna, nebo inuitského boha Sily, jenž podle inuitské tradice ovládal dech a život. 

Návrhy vhodných jmen lze zasílat @SaturnLunacy pomocí hashtagu #NameSaturnsMoons.