Exoplanety neboli extrasolární planety jsou takové, které obíhají kolem jiné hvězdy, než je Slunce, jež tvoří střed naší Sluneční soustavy. Vědci z americké vesmírné agentury NASA nyní objevili za pomoci satelitu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satelite, tedy satelit pátrající po obíhajících exoplanetách) novou takovou planetu, kterou překřtili na "ultrahorký Neptun". Její velikost totiž zhruba odpovídá planetě Neptun, ale její teplota na povrchu činí asi 1725 stupňů Celsia.

Mars už není jen červený, je i modro-černý
Do Marsu narazil meteorit. Na povrchu planety odkryl něco, co nikdo nečekal

Podle astronoma Jamese Stewarta Jenkinse z University of Chile v Santiagu se planeta nachází uprostřed přeměny z rozžhavenného plynného obra na planetu s kamenným jádrem. Uvedl to web Medical Daily.

Kolem hvězdy za 19 dní

Odborný název pro novou exoplanetu zní LTT 9779b. Jde o první objevenou planetu svého druhu, která obíhá kolem hvězdy podobné naší a nacházející se zhruba 260 světelných let daleko. Pozoruhodné přitom je, že se nachází v tak těsné blízkosti hvězdy, že ji oběhne za pouhých devatenáct hodin, tedy míň, než kolik tvoří denní cyklus Země.

Takové planety jsou hodně vzácné. Podle Jenkinse má většina planet obíhajících poblíž své hvězdy velikost Země nebo Jupiteru. LTT 9779b je však zhruba 4,6krát větší než Země a váží 29,3násobek její hmotnosti. 

Měsíc v úplňku nad oceánem.
Proč na nás Měsíc občas "mrkne"? Záhadné problikávání se blíží rozluštění

Satelit, který novou exoplanetu objevil, byl poprvé vypuštěn v dubnu loňského roku. NASA pořádá i další vesmírné výpravy, jejichž cílem je najít nové planety mimo naši Sluneční soustavu, na nichž by se mohl vyskytovat mimozemský život.