S oblibou pořizuje selfie, na twitteru jej sledují přes čtyři miliony lidí. Řeč ale není o žádném influencerovi, politikovi ani celebritě. Oním milovníkem autoportrétů je marsovské vozítko Curiosity. Na Marsu je už přesně devět let a patří mezi nejúspěšnější stroje, které kdy americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA) na rudou planetu vyslala.

„Curiosity je největší a nejschopnější rover, který kdy působil na Marsu," shrnuje NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) na svém webu.

Přítomnost vody na Měsíci potvrdila NASA už loni v říjnu. Nová studie podporuje hypotézu, že voda se mohla na měsíčním povrchu udržet ve formě ledu v oblastech věčného stínu
Záhada zmrzlé vody na Měsíci: Mohl by ji chránit stín kráterů, připouští NASA

Na rudé planetě přistálo vozítko přesně před devíti lety a je stále funkční. Jeho cílem je přinést vědcům poznatky, zda někdy na Marsu existoval mikrobiální život. „Již krátce po zahájení mise identifikovaly vědecké nástroje roveru chemické a minerální stopy bývalého prostředí na Marsu, a to z doby, kdy na planetě mohl existovat život. Dosud vozítko pokračuje ve sbírání vzorků," píše NASA.

Netradiční přistání 

Ze Země se rover na dalekou cestu do vesmíru vypravil koncem listopadu 2011. K rudé planetě letěl přes osm měsíců. Inženýři NASA jej vybavili tím nejlepším, co bylo před deseti lety k dispozici.

„Součástí technologických inovací, které se pojí s roverem Curiosity, byl test zcela nového způsobu přistání. Kosmická loď nesoucí Curiosity nejdříve využila pro přiblížení k povrchu Marsu padák, v posledních sekundách před přistáním ale zapnula rakety, aby se mohla vznášet nad planetou  a v tu chvíli byl rover pomalu na popruhu spuštěn na povrch. Poté, co vozítko přistálo na kolech, byl popruh uvolněn a přistávací modul odletěl," popisuje web NASA.

Curiosity je zatím největším vozítkem NASA, které na Marsu přistálo. Díky jeho velikosti s sebou na rudou planetu přinesl množství přístrojů, které mu umožňují vykonávat různé experimenty.

Jeden ze snímků, které pořídil přistávací modul Viking 1 na povrchu Marsu. Tento modul měl jako první v sobě zabudovanou minilaboratoř a sesbíral vzorky marsovské půdy.
Když na Marsu poprvé přistála minilaboratoř. Program Viking byl přelomový

„Vozítko měří zhruba tolik, co profesionální hráči basketbalu, a je vybaveno dva metry dlouhým robotickým ramenem, které mu umožňuje sbírat vzorky a vykonávat další činnosti. Dokáze překonat překážky vysoké přibližně po kolena a pohybuje se rychlostí třicet metrů v hodině. Díky velkým rozměrům je vybaveno sadou desíti vědeckých přístrojů. Mimo jiné má v sobě zabudovaných sedmnáct kamer, laser na studium skal na dálku či vrtačku na svěr práškových vzorků hornin," přibližuje NASA.

Jak píše server Space, zjednodušeně si rozměry Curiosity lze představit jako menší SUV. „Vozítko váží 900 kilogramů," dodává server.

Rover sbírá a testuje horniny, které na sobě nesou znaky možného minulého mikrobiálního života. Kromě toho také zkoumá, zda se na rudé planetě někdy vyskytovala voda a v jaké formě zde byla. Oblastí, ve které Curiosity působí, je marsovský kráter Gale. Toto území s průměrem zhruba 150 kilometrů se nachází blízko rovníkurudé planety.

Mistr v dělání selfie 

Za více než 3000 dní se Curiosity podařila řada významných objevů. V roce 2018 vozítko našlo první stopy svědčící o pradávném organickém životě na Marsu. „Rover zjistil, že starodávný Mars měl chemické složení vhodné pro existenci živých organismů," uvedla NASA. Zároveň ale vědci poznamenali, že stoprocentně se zatím nedá říct, že na Marsu život opravdu byl, pouze, že podmínky pro něj mohly být vhodné. Vozítko také získalo důkazy o možné existenci jezer a řek ve zkoumaném kráteru.

Měsíc Enceladus
Záhadný měsíc Enceladus: Neobvyklé množství metanu může být známkou života

Zatímco ale některé objevy vozítka jsou snadno pochopitelné a cenné zejména pro odborníky, celý svět uchvacují kvalitní fotografie Marsu, které Curiosity pravidelně na Zem posílá. A čas od času svým věrným fanouškům nafotí i autoportrét, neboli selfie. „Jednu z takových fotek vozítko pořídilo třeba poté, co do skály před sebou vyhloubilo tři díry. Materiál z nich byl použit k několika experimentům," zmiňuje web BBC.

Mnohé snímky pořízené Curiosity ale už lidstvu vyrazily dech. Třeba díky nim si vědci i laici mohli prohlédnout, že i když je Mars známý jako rudá planeta a jeho povrch je opravdu načervenalý, pokud se začne kopat do jeho povrchu, lze najít i vrstvy šedě zbarvených hornin.

Curiosity také již několikrát vyfotilo nebe nad Marsem. Jednu ze svých nejslavnějších fotek vozítko pořídilo v roce 2019. Konkrétně šlo o panoramatický snímek. „Toto ohromující panorama mělo nejvyšší rozlišení, v jakém kdy byl podobný snímek na Marsu zachycen. Příprava panoramat vyžaduje množství fotek a jejich pořízení a sestavení trvá několik dní. I proto jsou podobné snímky méně časté," upozorňuje BBC.

Astronaut na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Astronauti své špinavé prádlo pálí v atmosféře. NASA ale přišla s jiným řešením

Kdo má zájem sledovat, jak pokračuje "život" vozítka Curiosity na Marsu, může se podívat třeba na jeho profil na twitteru. Vědci tam jménem úspěšného roveru pravidelně píší, co právě stroj dělá. „Je na Marsu metan? Můj laserový spektrometr v noci naměřil v kráteru Gale jeho koncentrace, ale ve dne žádný z mých dalších přístrojů nezachytil žádné stopy. Někteří členové mého týmu si myslí, že se hodnoty mohou měnit během dne," zní jeden ze statusů uveřejněný letos v červnu.