Posádka ISS v noci na 30. srpna objevila v plášti stanice otvor, který byl vyvrtán zevnitř. Trhlinu, kterou unikal vzduch, kosmonauti záhy utěsnili a dopravní loď se 20. prosince bez problémů vrátila na Zemi.

Vyšetřování původu záhadného otvoru zatím k ničemu nevedlo. K objasnění záhady nepřispěly ani vzorky z vnější části pláště, které při téměř osmihodinovém výstupu do otevřeného vesmíru zajistili kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev. Odebraný materiál zkoumali experti ruské tajné služby FSB.

„Pro konečné závěry nemáme dostatek důkazů, nestačí dokonace ani ty posbírané při pobytu ve vesmíru. Možná budou nutné další experimenty na oběžné dráze,“ uvedl Rogozin.

Podle zdrojů agentury Interfax se teď vyšetřovatelé přiklánějí k názoru, že otvor vznikl omylem při přípravě kosmické lodi ke startu na kosmodromu Bajkonur. Kdo je za incident odpovědný, nebylo ale zatím zjištěno. Vyloučen však stále není ani zlý úmysl.

Vedoucí představitelé Roskosmosu ani amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se k případu až do objasnění nechtějí vyjadřovat. 

 

Omyl při výrobě ani americká sabotáž se nepotvrdily

O původu drobného otvoru se spekulovalo od samotného počátku. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin v září uvedl, že díra mohla být vyvrtána při výrobě, nebo během pobytu na oběžné dráze.

Ruská média následně přinesla informaci, že díru do pláště vyvrtali američtí astronauti, kteří chtěli urychlit návrat na Zem. Rogozin později vzal svá slova zpět a doplnil, že nikdy neukázal prstem na americké astronauty. Média obvinil z překrucování informací.

Podle další teorie, se kterou přišla ruská média, pak byl viníkem ruský pracovníkovi, který díru omylem vyvrtal do pláště už při výrobě a poté jí měl ucpat speciálním lepidlem, takže se při závěrečné kontrole na nic nepřišlo a zátka se uvolnila až po dvou měsících ve vesmíru. Žádná z těchto verzí se však nepotvrdila.

Na začátku března pak Roskosmos oznámil, že v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) budou nově rozmístěny sledovací kamery. Podle ruských médií jde o reakci právě na incident s vyvrtanou dírou.