Posádka ISS si nesrovnalostí poprvé všimla 30. srpna, kdy na palubě došlo k poklesu tlaku. Ve vnitřní stěně ruského Sojuzu následně objevili malou trhlinu, která pokles tlaku způsobila. Během krátké chvíle se ji však podařilo utěsnit a životy kosmonautů nebyly ohroženy. Dosud však není jasné, jak přesně vznikla.

Kosmonaut na povrchu Mezinárodní vesmírné stanice ISS
Kosmonauti ISS vstoupili do volného vesmíru. Prověří záhadnou díru v lodi Sojuz

Ruší kosmonauti se tak v úterý rozhodli díru prozkoumat. Museli kvůli tomu vstoupit do volného vesmíru. „Bude to výzva, jak po psychické stránce, tak z technického hlediska,“ uvedl předtím v rozhovoru Kononěnko, který na stanici dorazil na počátku měsíce společně s američankou Anne McClain a kanaďanem Davidem Saint-Jacuqesem. 

Kosmonauti během úterní akce odstranili tepelnou izolaci, která zakrývá utěsněný vyvrtaný otvor. Vše nafotili a z okolí narušení následně odebrali vzorky, které poté prozkoumají odborníci na Zemi. 

Nešlo prý o vrtání zevnitř

Poznatky z obhlídky trhliny zatím podle agentury RIA Novosti naznačují, že nešlo o vrtání zevnitř, jak to dříve naznačovaly některé ruské oficiální zdroje.

Ruská vesmírná korporace Roskosmos sdílela na svém Twitteru několik fotografií i viedo s Kononěnkem a Prokopjevem při akci

Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin také v září prohlásil, že díra mohla být vyvrtána při výrobě, nebo během pobytu na oběžné dráze. Ruská média totiž následně přinesla informaci, že díru do pláště vyvrtali američtí astronauti, kteří chtěli urychlit návrat na Zem. 

Vesmírná loď Sojuz, která je součástí Mezinárodní vesmírné stanice ISS
Incident na ISS se vyhrocuje. Díru vyvrtali Američané, tvrdí Rusové

Rogozin však výslovně nezmínil, že by podezříval členy posádky, jeho výrok ale vyvolal vášnivé debaty. Rogozin později vzal svá slova zpět a doplnil, že nikdy neukázal prstem na americké astronauty. Média obvinil z překrucování informací. 

Ruská média rovněž informovala o údajném ruském pracovníkovi, který díru omylem vyvrtal do pláště už při výrobě. Žádná z těchto verzí se však zatím nepotvrdila. 

Vesmírná loď Sojuz, která je součástí Mezinárodní vesmírné stanice ISS
Díru na ISS nezpůsobil meteorit. Již na Zemi ji omylem vyvrtal ruský zaměstnanec
Andrew Feustel a Serena Auñón-Chancellorová
Feustel je zpět na Zemi. Na ISS řešil skandál s dírou, vyfotil z kosmu Česko