Objev exoplanety NGTS-4b vědci zveřejnili ve studii publikované Královskou astronomickou společností. Jde podle nich o průlomový objev, který do jisté míry zpochybňuje dosavadní chápání hvězd a solárních systémů. 

Zakázaná planeta se totiž nachází v blízkosti hořící hvězdy, v takzvané Horké neptunské poušti. Jde o nehostinou a oblast, která je neustále vystavena silnému ozáření, kvůli kterému se doslova "vypařuje" atmosféra blízkých planet. Těm pak zůstává jen skalnaté jádro. Neptunské pouště, které vědci rovněž označují jako "Zakázané oblasti" se nachází napříč celým vesmírem.

Vozítko Perseverance se zúčastní nadcházející vesmírné mise Mars 2020. Ilustrační snímek
Existoval na Marsu život? Vědci pátrají po fosíliích, mají k tomu unikátní trumf

Většinou se zde ale vyskytují pouze malé objekty, planeta NGTS-4b je zde se svými rozměry opravdovou vzácností. Jde totiž o první středně velkou exoplanetou, která kdy byla v neptunské poušti objevena. Dokonce i při 1000 stupních Celsia se totiž její atmosféra nevypařila.

Exoplanety a jejich vzdálenost od Horké neptunské pouštěZdroj: NASAExoplanety a jejich vzdálenost od Horké neptunské pouštěAutor: NASA

V Zakázané zóně se totiž pohybují buď obří světy zvané horcí jupiteři nebo malé a velmi horké planety. Očekává se, že planeta o velikosti a hmotnosti Neptunu nedokáže odolávat extrémnímu záření blízké hvězdy a postupně přijde o svou atmosféru, kterou si kvůli nižší gravitaci neudrží.

Zakázaná zóna

"Lidé v těchto oblastech hledali planety již několikrát, dosud se ale žádnou nalézt nepodařilo. To je důvod, proč se oblasti také říká "Neptunská poušť" či "Zakázaná zóna", proto byl tento objev pro nás překvapením," uvedl pro stanici ABC Daniel Bayliss, jeden z autorů studie.

"Tato planeta musí být velmi tvrdá. Nachází se totiž v zóně, kde jsme očekávali, že planety velikosti Neptunu nemohou přežít. Je to pozoruhodné," dodává Richard West, vědec, který se rovněž na výzkumu podílel. 

Měsíc
Měsíc a jeho dvě tváře: Srazil se s trpasličí planetkou, říká studie

Zkoumání naznačují, že planeta může mít kamenné jádro s atmosférou z těkavých látek. "Jednou z možností je, že NGTS-4b může přežít v Neptunské poušti kvůli neobvykle vysoké hmotnosti jádra," píší autoři ve studii. Právě hmotnost jádra dokáže atmosféru udržet, ačkoliv i tak bude docházet k významným atmosférickým ztrátám. Další možností je, že planeta migrovala do blízkosti hvězdy později, takže se vyhnula období, kdy hvězda vyzařovala nejvíce rentgenového záření.

Mladá hvězda?

Vědci rovněž zvažují teorii, že hvězda byla v minulosti mnohem větší a je stále poměrně mladá. K vypařování tak může stále docházet. Případně může její slunce produkovat menší radiaci, než vědci předpokládali. 

Zakázaná planeta má oběžnou dráhu podobnou Zemi, ale kvůli blízkosti ke hvězdě trvá rok na planetě jen 1,3 dne. Jde o exoplanetu, tudíž neobíhá kolem našeho Slunce. Od Země je vzdálená 920 světelných let a je také třikrát větší. Její poloměr je o dvacet procent menší než poloměr Neptunu a její průměrná teplota činí tisíc stupňů Celsia, což je víc, než kolik má Merkur. 

Podle vědců se do Neptunské pouště dostala NGTS-4b v posledních milionech let. Nyní budou zkoumat, zda se v poušti nenachází více podobných planet.

Zdroj: Youtube
Vizualizace asteroidu.
Mise jako z Armageddonu. NASA chce otestovat ochranu Země, odkloní asteroid