Na sadu zajímavých snímků základny se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Základna RAF Menwith Hill nesla původně označení Field Station 8613, až později se dočkala svého současného názvu. Po celou dobu je přísně střežená a nikdo z povolaných se k ní prakticky nevyjadřuje. Soustředí se v ní podle všeho to nejlepší, co lidstvo dokázalo vymyslet pro sledování komunikace svých aktuálních i potencionálních protivníků.

Střípky z historie základny

Základna se nachází se asi 15 kilometrů západně od malého města Harrogate v anglickém hrabství Severní Yorkshire. Od samého začátku je její historie velmi zajímavá. Jak s ní šel čas popisuje i internetová encyklopedie Wikipedia.

  • 1954 - Britský válečný úřad zakoupil 100 hektarů půdy na farmě Nessfield. Místo bylo považováno USA za vhodné pro shromažďování radiových informací ze severních částí západní Evropy, Sovětského svazu a jeho přidružených zemí pod hlavičkou Varšavské smlouvy.
  • 1960 – 1966: stanice se postupně rozrostla. Přibylo nové sledovací zařízení i bezpečnostní systém, který by pomocí náloží základnu zničil těsně před tím, než by se případně mohla dostat do rukou nepřítele.
  • 1966 – 1996: kvůli neustálému zdokonalování technického vybavení zde vyrostly obří antény a radary, které byly ukryty do kopulí připomínající obří golfové míčky. Novinářům se daří získat informace, že zařízení základny spolu s blízkou telekomunikační věží umožňuje hromadné odposlechy civilních telefonátů a dálnopisné komunikace mezi Spojenými státy, Velkou Británií a Evropou.
  • 1996 – doposud: další rozšiřování působnosti základny, kdy počet objektů včetně „golfových míčků“ stoupnul na 37. Objevily se i informace, že se v roce 2009 během londýnského summitu G-20 specialisté NSA (americké Národní bezpečnostní agentury)  a britských špionů pokusili zacílit a dekódovat šifrované telefonní hovory ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Kde je ve Velké Británii základna umístěna.Kde je ve Velké Británii základna umístěna.Zdroj: Wikimedia Commons, The joy of all things, CC BY-SA 3.0

Více Američanů než Britů

Přestože základna stojí na území Velké Británie, je spíše americká – alespoň co se z pohledu personálu týče. Podle dostupných zdrojů zde působí asi 1000 zaměstnanců, z toho je velká většina ze Spojených států, zbytek jsou Britové.

Nová česká videohra Last Train Home chce počítačové nadšence zaujmout tématem československých legionářů v Rusku a jejich vybojované cesty domů přes Vladivostok před sto lety. V upoutávce si zahráli herec Karel Dobrý, komparzisté i Legiovlak
Hráči svedou bitvy legionářů na Sibiři. U Rusů jsou za hrdlořezy, tvrdí vývojář

„Vojenská základna se zabývá zpravodajskými a komunikačními službami. Je to prý nejširší a nejdůležitější monitorovací místo na světě,“ uvedl místní britský zpravodajský web York Press.

Svět sám pro sebe

Jelikož zde pracují stovky osob, které nemohou areál opouštět každý den, vznikl zde svět tak trochu sám pro sebe.

„Je tu i krytý bazén, bar, restaurace rychlého občerstvení a obchod se smíšeným zbožím. Nechybí ani bowlingová či běžecká dráha,“ uvedl web britského deníku The Mirror.

Samantha Cristoforettiová si na kávě ve vesmíru pochutnávala už v roce 2015
I ve vesmíru se dá pít káva. Astronautka z ISS na videu odhalila, jak na to

Do roku 2015 zde byla také základní a střední škola pro děti pracujících.

The Mirror připomenul, že základnu chrání tři metry vysoký plot zakončený žiletkovým drátem, prostor je samozřejmě střežen i ozbrojenými vojenskými jednotkami. Kdo by se pokusil areál jakkoliv narušit, hrozí mu vysoká pokuta v přepočtu ve výši 150 tisíc korun či dokonce skoro roční vězení.

Co se na základně skutečně děje?

Co všechno umí základna Menwith Hill je dodnes zahaleno tajemstvím.

„Většina lidí by očekávala, že zpravodajské operace budou fungovat v naprostém utajení a agenti se budou potkávat jen na tajných místech, jak se ukazuje ve špionážních filmech.  Menwith Hill Station je ale hodně viditelná. Na druhou stranu ale kromě tamních zaměstnanců nikdo neví, co se tam přesně děje,“ uvedl mail britský zpravodajský web Daily Mail.

Velkostroj v hnědouhelném lomu Vršany u Mostu.
Bohaté Česko? Političtí vězni těžili uran, měli jsme cín i zlato

Objevují se tak spíše jen spekulace podporované řadou aktivistů a odpůrců základny, kteří ji považují za bezpečnostní hrozbu. Shromažďují se i kolem koalice Stop the War.

„Má schopnost zachytit e-maily a telefonní hovory, sledovat, jak jednotlivci používají počítačové vyhledávače, jako je Google. A dělá to nepřetržitě. Úniky dokumentů tajných zpravodajských služeb v posledních letech odhalily, jak je technologie odposlouchávání v Menwith Hill schopna shromažďovat data ze stovek milionů e-mailů a telefonních hovorů denně a přesně určit komunikační zařízení na zemi,“ upozorňuje web.

Co je na tom všem pravdy, těžko říci. Každopádně pohled na shluk třicítky obřích koulí obklopených vysokým drátem napovídá, že se tu neděje a nezjišťuje něco, co by měl vědět každý.