Pro Iwaovou bylo zlomení světového rekordu pro číslo pí snem už od doby, kdy byla dítětem. „Když jsem byla dítě, netušila jsem, že jednoho dne zlomím světový rekord. Od doby, kdy jsem se poprvé setkala s číslem pí, uběhlo více než 20 let,“ řekla.

Výpočet čísla na více desetinných míst je limitován pouze výkonem počítače. Je tak jisté, že s dalším vývojem technologie bude v budoucnu rekord znovu překonán.

Poprvé v cloudu

Již v minulosti byly pro výpočet rekordního počtu desetinných míst pí použity počítače a superpočítače. Iwaová však byla první, která k tomu využila cloudovou výpočetní technologii, která vužívá výkon strojů zapojených do počítačové sítě. „Pro náš výpočet pí jsme se rozhodli použít cloud,“ napsal Google na svém blogu.

Britský deník Independent nicméně podotýká, že znát číslo pí na takový počet míst vlastně nemá žádné reálné využití. Z hlediska inženýrství není nutné znát Pí na více než 20 až 30 desetinných míst. Vědecké aplikace si pak vystačí s maximálně stovkami číslic.

Konstantně, která se označuje malým řeckým písmenem π, se někdy také říká Ludolfovo číslo po německém matematikovi z 16. století Ludolphovi van Ceulenovi, který většinu svého života strávil počítáním jeho hodnoty. V roce 1596 publikoval ve své knize Van den Circkel („O kruhu“) hodnotu čísla pí s přesností na 20 desetinných míst. Později se dostal až na 35 míst a toto číslo bylo také v roce 1610 vytesáno na jeho náhrobní kámen v nizozemském Leidenu.

V minulosti, především v angličtině se číslo pí také označovalo jako Archimédova konstanta po řeckém matematikovi Archimédovi ze Syrakus, který jako první již ve třetím století před naším letopočtem přišel s odhaedem hodnoty čísla pí.