Příčinou zmíněných záplav, mnohdy až katastrofického rozměru, byla jezera, která jsou v současné době zcela vyschlá. Podle vědců byla ale v minulosti plná vody, která přesáhla břehy a vylila se do přilehlých míst. Jedno z jezer o objemu 45 kilometrů krychlových navíc dodnes podle serveru Independent zachovává reliéfy, které naznačují, že došlo k přetékání jezera a rozsáhlým záplavám.

Rozbouřené vodě tak stačilo pouze několik týdnů, aby vyhloubila kaňony. Vědcům zjištění může odpovědět na otázku, zda kaňony vznikaly postupně několik let, nebo šlo o krátké přírodní katastrofy.

Autor článku zveřejněného v časopise Geology, Tim Goudge, proto potvrzuje, že se pravděpodobně jedná o druhou variantu. „Obrovská jezera jsou na Marsu poměrně běžná, některá dokonce dosahují rozměru Kaspického moře. Záplavy proto měly významný dopad na formování povrchu“ vysvětluje Goudge.

Zajímavé je také sledovat hloubku a rozsah údolí, která přiléhají k jednotlivým jezerům. Údolí a rokle jsou totiž mělké a široké, což by mohlo svědčit o tom, že průtok jimi byl sezónním jevem. Navíc se hloubka a pravděpodobná rychlost, při které voda tekla údolím, podobá řekám, které vytékají z ledovců.

Krátery staré miliardy let

Vyvstávají proto tvrzení, že byla jezera v kráterech většinou zamrzlá, ale sezónně výrazně tála a vytékaly z nich řeky plné kusů ledů, které tekly poměrně pomalu. Údolí takto vzniklá jsou ale rozdílná od starších říčních koryt na Marsu, která byla hluboká, a vzhledem k tomuto faktu je pravděpodobně tvořila dravější voda s trvalým průtokem.

Výzkumy tak potvrzují, že mohlo dojít v minulosti na Marsu hned k několika epizodám, kdy se na povrchu vyskytovala tekutá voda a procesy, které by za dalších vhodných podmínek umožňovaly existenci života.

Podobné dramatické změny na Zemi jsou zapříčiněny pohybem tektonických desek a zaberou až miliony let. „Procesy na naší planetě nezachovaly velká jezera, kdežto na Marsu jsou ty kaňony už 3,7 miliardy let. To nám umožňuje pochopit, jak významnou roli hrála povrchová voda,“ popisuje spoluautor studie Caleb Fasset.

Na povrchu Marsu v současné době neexistují rozsáhlé oblasti kapalné vody. Voda je převážné vázána jako led nebo jako vodní pára.