Mezinárodní tým egyptských a evropských expertů během své poslední výpravy pod mořskou hladinu narazil na významné pozůstatky rozsáhlého chrámu. Vědci objevili také několik lodí, v nichž se ukrývaly poklady v podobě prastarých mincí či šperků.

V čele vědeckého týmu stojí archeolog Franck Goddio, muž, který vedl vůbec první skupinu archeologů, která se k Heracleionu ponořila. Odborníci předpokládají, že se jim podařilo objevit podpěrné sloupy hlavního městského chrámu, který byl zasvěcen bohu Amonovi, a také pozůstatky menšího řeckého chrámu.

Využití moderní techniky

Nejnovější objevy dokazují, že jedinečná historická lokalita i po dvaceti letech nabízí celou řadu tajemství, která zůstávají ukrytá pod tisíciletými vrstvami usazenin a bahna. Jakékoli objevy jsou proto možné jen díky moderním technologiím, mezi které patří sofistikované průzkumné přístroje, jež dokáží lokalizovat předměty na mořském dně i pod ním. 

„Kombinace geofyzických dat ze satelitních navigací, echolokátorů, nukleární magnetické rezonance či speciálních sonarů, pomohla vědcům zmapovat dno Středozemního moře tak dokonale, že se jim podařilo objevit několik přístavů v blízkosti Heracleionu, o kterých doposud neměli tušení,“ vysvětluje server Science Alert.

Díky získaným datům mohli potápěči vytipované lokality prozkoumat zblízka. A jednalo se o výpravu vskutku úspěšnou. Kromě dvojice chrámů objevili archeologové vraky lodí a v nich řadu bronzových mincí z doby vlády krále Ptolemaia II., ale také keramiku, šperky či nádoby.

Usazeniny skrývaly také další mince, které podle vědců pocházejí z období Byzantské říše. To by znamenalo, že na území Heracleionu žili lidé již ve 4. století před naším letopočtem. Neméně významný pak byl také objev chybějící části obřadního plavidla, jehož trosky z vody vytáhli při jedné z předchozích výprav.

Další artefakty pak potápěči našli v nedalekém potopeném městě Canopus. Podobně jako v případě Heracleionu se jednalo především o mince z Byzantské a Ptolemaiovské éry, ale také o šperky a náušnice z dob Ptolemaiovy vlády.

Mnohé poklady zůstávají pod hladinou

Město Heracleion, které jé známé také jako Thonis, bylo zřejmě vybudováno v 8. století před naším letopočtem na břehu řeky Nilu. Legenda praví, že své své jméno získalo podle bájného hrdiny Herkula, který ho měl navštívit. Bývá také nazýváno egyptskou Atlantidou.

„Artefakty objevené během výprav jen potvrzují krásu a slávu Heracleionu a velkolepost jeho chrámů,“ uvádí Goddio na webové stránce projektu. „Kolosální sochy, nápisy a architektonické prvky, šperky a mince, rituální předměty a keramika - je to civilizace zmrazená v čase.“

Jakým způsobem se Heracleion ocitl pod vodou zůstává pro historiky záhadou. Odhady říkají, že k tomu mohla přispět kombinace seismické činnosti, rozpadajících se základů a stoupající hladiny vody, která způsobila, že se celé měso před více než tisíci lety sesunulo na mořské dno.

Goddiův tým plánuje své dosavadní objevy shrnout ve vědecké práci. Zároveň ale upozorňuje, že se ze zatopeného města zatím podařilo odhalit pouze zhruba pět procent. Řadu fascinujících objevů tak možná Heracleion stále skrývá.