Předchozí
1 z 3
Další

Kláním v ulicích saudskoarabské metropole vstoupí šampionát vozů formule E do své páté sezony. Jedná se tedy o relativně novou závodní sérii, jejímž smyslem není ani tak konkurovat věhlasné formuli 1 jako spíše ukázat, že i motorsport může být šetrný k životnímu prostředí, aniž by tím bylo oko diváka ochuzeno o prvotřídní souboje špičkových jezdců kolo na kolo a jiné nervy drásající momenty.

Zelené poselství v červených číslech

I přes stoupající popularitu ale čelí aktuálně šampionát elektrických formulí nemalým finančním problémům. Ty sice prozatím mohou být klasifikovány jako nezbytné počáteční náklady, jež vyžaduje každá investice, pakliže však zůstane seriál závodů, totiž e-závodů, jak se oficiálně ve formuli E jednotlivých kláním říká, v červených číslech i během příštích let, může celý šampionát skončit stejně rychle, jako před časem začal. S výjimkou jednoho ročníku totiž zatím pokaždé vykázal relativně vysokou ztrátu.

Ta jen za sezonu 2016/2017 činila podle informací internetových stránek magazínu Forbes 20,8 milionů eur, tedy v přepočtu přes půl miliardy korun.

Sophia Flörschová po nehodě v Macau
Hrozivá nehoda ve formuli 3: Sedmnáctiletá německá pilotka má zlomenou páteř

Příjmy šampionátu jsou generovány třemi hlavními položkami, a sice poplatky od pořadatelů jednotlivých e-závodů společně s poplatky týmů za jim poskytnuté služby v rámci série, poplatky od televizních stanic za prodej vysílacích práv a penězi od sponzorů. První položka byla loni vyčíslena částkou 28,7 milionů eur (740,46 milionů korun), televizní společnosti zaplatily celkem 18,8 milionů eur (485 milionů korun), zbytek dodali samotní sponzoři. Náklady na celou jednu sezonu nicméně činily astronomických 115,1 milionů eur, tedy bez třiceti milionů celé tři miliardy korun.

V roce 2016 se pak celková ztráta této elektrické závodní série vyšplhala na neuvěřitelných 35,5 milionů eur (915,9 milionů korun). Nelichotivý rekord nicméně nadále drží úvodní sezona formule E, na jejímž konci byli její majitelé v mínusu 58,5 milionů eur, tedy přes půldruhou miliardu korun. Suma sumárum, za dobu své dosavadní čtyřleté existence zaznamenal seriál elektrických formulí celkovou ztrátu téměř 115 milionů eur (bezmála tři miliardy korun).

„Opravdu jsme byli blízko tomu, abychom šli ke dnu,“ popisuje první měsíce fungování nové závodní série v rozhovoru s Nikem Rosbergem její šéf Alejandro Agag, cituje ho Forbes.

Fernando Alonso
Konec legendy. Fernando Alonso opouští formuli 1

„Začali jsme - dostali jsme kapitál, ten nám pak docházel, ale postavili jsme první vůz, na jehož základě jsme dostali další kapitál, který stačil na uspořádání tří závodů. Ale pak nám došly peníze.“

„Tak na hraně jsme být neměli – ale stane se! Nikdo to nevěděl – jen dva nebo tři zaměstnanci to věděli. V jednu chvíli jsem našim dodavatelům dlužil 25 milionů dolarů (570 milionů korun) a v bance jsem měl jen 100 tisíc (2,28 milionů korun), taková byla situace,“ dodává Agag.

Navzdory těmto finančním potížím však celková tržní hodnota šampionátu formule E neustále roste. Podle aktuálních čísel dosahuje hodnoty 870 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun). Alespoň tak ji na základě svých informací vyčíslil již zmíněný Rosberg, šampión formule 1 z roku 2016 a zároveň jeden z minoritních majitelů této elektrické závodní série.

Na závodech prodělávají i místní

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že konání každého takového e-závodu přinese ekonomice dotčeného města nemalou finanční vzpruhu, opak může být někdy pravdou. Během uplynulých sezon se nejednou stalo, že místní obchodníci proti pořádání e-Prix hlasitě protestovali. Naposledy tomu bylo například v Londýně během léta roku 2016. Nespokojenost ale panuje třeba také v kanadském Montrealu.

Podle průzkumu společnosti Formule Citoyenne totiž 49 ze 70 tamních prodejců zaznamenalo v důsledku konání závodu negativní dopad na své tržby. Ztráty každého z nich se pak během závodního víkendu pohybovaly v rozmezí od 500 do 18 tisíc dolarů (od 11 po 410 tisíc korun).

Lewis Hamilton
Experti se přou. Je Hamilton lepší jezdec než Schumacher?

„Formule E je izolovaná a nezávislá mini vesnice, která má své vlastní vybavení, infrastrukturu a svůj vlastní svět. Svět, který zahrnuje dodávky nabízející jídlo, které nepochází z místa konání závodu, což škodí přilehlým restauracím,“ píše se v prohlášení Formule Citoyenne.

I to je jeden z důvodů, proč se kalendář seriálu elektrických monopostů tak často obměňuje. Své místo si na něm v porovnání s úvodní sezonou zachovaly pouze dvě destinace – Berlín a Monte Carlo.

Holywood si ji zamiloval

Díky naprosto odlišnému pojetí závodění, která klade důraz zejména na používání obnovitelných zdrojů energie a je tak přívětivá k životnímu prostředí, získala formule E během uplynulých čtyř sezon výrazně na své oblíbenosti. Koncepce elektrického pohonu umožňuje těmto monopostům prohánět se ulicemi slavných měst, do nichž je jinak běžným silničním vozům vjezd zapovězen.

Rakušané postavili svůj první hypersport – má přes 1300 koní a jmenuje se MILAN

Není proto divu, že kombinace ikonických míst a super rychlých závodních speciálů vysílajících do světa poselství o své ekologičnosti upoutala pozornost nejedné té celebrity. Své o tom ví například Leonard Di Caprio, jeden ze zakladatelů týmu Venturi, který se formule E účastní od její debutové sezony a v jehož barvách bude letos závodit brazilský vicemistr světa F1 z roku 2008 Felipe Massa. Již v minulosti pak do kokpitu elektrického monopostu usedli též představitel Thora Chris Hemsworth, hvězda série filmů Pán prstenů Orlando Bloom či supermodelka Emily Ratajkowski.

Formule E v novém kabátě

V rámci nadcházejícího ročníku série elektrických formulí vstoupí do jakési nové éry. Vozy dostanou futuristický vzhled, díky němuž je mnozí přirovnávají ke slavnému Batmobilu. Jejich maximální výkon je podle oficiálních stránek šampionátu 250 kW, tedy zhruba 335 koní. Během e-závodu ale bude jejich výkon omezen na 200 kW (270 koní). Monoposty nově dosahují rychlosti až 280 kilometrů za hodinu a z nuly na sto zrychlí během 2,8 vteřin.

Co se týče sportovní stránky, šampionát bude letos čítat celkem 13 e-závodů. Ty se však nekonají na tradičních závodních okruzích. Na místo toho se elektrické formule prohánějí v ulicích těch nejvýznamnějších světových metropolí. Začínat se bude v Rijádu, hlavním městě Saudské Arábie, během sezony ale série zavítá rovněž do Mexico City, Hong Kongu, Říma, Paříže, Berlína či New Yorku. Vstupenky na e-závod v Itálii či Německu se dají sehnat již od 40 eur, tedy za něco málo přes tisíc korun.

Projekt Re.volt carsharing, tedy sdílení malých elektronických vozidel, hodlá dobýt Prahu.
Revoluce ve sdílení aut? Prahu přijíždějí dobývat elektrické vozy Re.volt

Ve startovním poli čítajícím celkem 22 jezdců z 11 týmů mohou diváci zaznamenat některá velice známá jména. Mimo jiné například Felipeho Massu, Stoffela Vandoorna či Jeana-Erica Vergneho, kteří všichni ještě nedávno více či méně úspěšně závodili ve formuli 1.

Také některé velké automobilky vzaly v poslední době formuli E doslova útokem. Vedle Jaguaru a Nissanu se na startovní rošt postaví rovněž vozy automobilky Audi či BMW. Příští rok oznámily své úmysly vstoupit do tohoto šampionátu Mercedes a Porsche. Nejedná se nicméně o jejich vlastní monoposty v tom pravém smyslu. Na rozdíl od zmíněné F1 totiž všechny týmy disponují stejným vozem, respektive šasi. Vozy se liší pouze v pohonné jednotce, kterou si stáje staví samy.

Na Masarykův okruh se o víkendu sjeli milovníci italské značky Ferrari.
Ferrari přetrhává rodinná pouta i táhne na trať. Třeba už tři měsíce po porodu

Délka e-závodu je stanovena na 45 minut, přičemž novinkou letošní sezony je mimo jiné to, že v jeho půli již nemusí piloti kvůli nízké kapacitě baterií přesedat z jednoho vozu do druhého. Akumulátory od McLarenu, který se od letoška stal výhradním dodavatelem této součástky pro monoposty formule E, nově dodají dostatek energie na celý e-závod.

Nevšední zážitek

Zda někdy v budoucnosti zavítá formule E například do Prahy, zatím jasné není. Minimálně e-závod v Berlíně a také dalších již zmíněných evropských městech je ale díky nízkým cenám letenek a relativně malé vzdálenosti od hranic České republiky zdejším formulovým fanouškům více než na dosah ruky. A jelikož se jedná o zážitek, který žádná jiná motoristická série v současnosti nenabízí, bylo by téměř trestuhodné podobnou událost alespoň jednou v životě nenavštívit.