Firma zveřejnila animované propagační video, které ukazuje cestující (bez přilby nebo skafandru) na palubě dvanáctimístného kosmického letadla, po jehož bocích jsou dvě obrovské nosné rakety.

Dopravní prostředek na videu odstartuje vertikálně k nebesům a po dosažení potřebné výšky se oddělí od nosných raket. Poté se rychlostí sedmi tisíc kilometrů za hodinu snese na okraj vesmíru a pomocí trojnožkového podvozku vertikálně přistane na místě určení.
Společnost Space Trasportation má jasný cíl. V roce 2025 chce uskutečnit první zkušební let a následně do roku 2030 odstartovat globální let hypersonického vozidla, píše web CNN.
Tento projekt, pokud se uskuteční, bude ztělesněním čínských ambicí vyplnit potenciálně lukrativní mezery v oblasti vesmírné turistiky i hypersonických letů na Zemi.
Podpora investorů
Kosmické letadlo podporují také významní hráči čínského investičního prostředí. V srpnu loňského roku získal podnik počáteční financování ve výši více než 300 milionů jüanů (zhruba jedna miliarda korun), které společně poskytly průmyslový investiční fond se sídlem v Šanghaji vedený společností Matrix Partners China a státní společnost Shanghai Guosheng Group.
China building hypersonic plane to carry passengers around globe/space?
Designs featured in the Chinese journal "Physics of Gases" show designs for the hypersonic jet which is under development & may be operational before the end of the decade. (Beijing Institute of Tech/Sohu) pic.twitter.com/BvcOtl41N5 — Vayu Aerospace Review (@ReviewVayu) July 16, 2021
V současném kontextu nebeského soupeření jsou nyní hlavními protivníky Číny USA a Rusko, přičemž území, o které se soupeří, je stratosféra a nižší oběžná dráha Země.
A v sázce je mnoho. Podle nedávné analýzy společnosti Emergen Research se očekává, že „tržby na globálním trhu suborbitální dopravy a vesmírné turistiky porostou složenou roční mírou růstu 16,8 % a velikost trhu se zvýší ze 423,7 milionu dolarů v roce 2020 a na 1,44 miliardy dolarů v roce 2028“.
Hudba budoucnosti
Dnes jsou zatím suborbitální lety, tedy lety na samé hranici vesmíru, jako prostředek pro přesun z bodu A do bodu B zatím v nedohlednu.
„Hypersonická letadla jsou sice na obzoru, ale stále jsme ve velmi rané fázi. Vlády investují do výzkumu a pilotních projektů, aby prozkoumaly, co je možné, a rozvíjejí dovednosti, které jednou umožní stavbu sériových hypersonických letadel,“ říká Axel Schmidt ze společnosti Accenture.
Shanghai to New York in 2 hours? China joins the hypersonic flight race. Beijing-based Space Transportation aims to make this prospect a reality with the development of a passenger-carrying vehicle that can hurtle across the skies at one mile/sec, over twice the speed of Concorde pic.twitter.com/Qio2Q5ueGT
— BEE On The News (@DMfinda) April 5, 2022
Milovníci vesmíru však mají na výběr ze stále více možností jak se dostat do vesmíru - kosmické balony v ultra vysokých výškách, parabolické lety pro zážitky ve stavu beztíže a brzy budou možné i vesmírné procházky.
Mise Polaris Dawn společnosti SpaceX, která má odstartovat ještě letos z historického startovacího komplexu 39A v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě, stráví na oběžné dráze až pět dní a během této doby se posádka pokusí o první komerční výstup do volného prostoru. Mise je odrazovým můstkem pro případné mise na Měsíc, Mars a další.
Dovolená pro superbohaté
Ať už však zájem budoucích astronautů vzbudí jakákoliv forma vesmírné turistiky, ceny letenek jsou a přinejmenším nějakou dobu budou, příznačně, astronomické.
V prosinci například vyšlo najevo, že granadský diplomat Justin Sun, zakladatel digitální platformy Tron založené na blockchainu, zvítězil s nejvyšší nabídkou na „sedadlo“ v opakovaně použitelné raketě New Shepard společnosti Blue Origin.

Částka ve výši 28 milionů dolarů putovala nadaci Blue Origin, Club for the Future, která podporuje charitativní organizace zaměřené na vesmír. Sun a pět členů posádky poletí na vesmírné lodi New Shepard už letos.
Ještě blíže ke hvězdám se loni v prosinci dostali v ruském modulu Sojuz japonský módní magnát Jusaku Maezawa, jeho producent Jozo Hirano a ruský kosmonaut Alexandr Misurkin, kteří strávili 12 dní na Mezinárodní vesmírné stanici a jejichž zpáteční cesta stála přibližně 80 milionů dolarů.
Pro ty, kteří mají skromnější rozpočet, nabízí společnost Virgin Galactic devadesátiminutové lety do vesmíru, které se spustí ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Stát budou 450 tisíc dolarů.