Sonda soukromé izraelské organizace SpaceIL měla na Měsíci zkoumat magnetické pole a zmapovat jeho povrch, vezla však s sebou i data, vzorky DNA a tisíce dehydratovaných mikroskopických živočichů.
Želvušky jsou známé svou nesmírnou odolností. Za nepříznivých podmínek upadnou do stavu zvaného anabióza, během kterého prakticky dokážou zastavit svůj metabolismus a přežít i ty nejkrutější podmínky.

Nevadí jim dlouhotrvající sucho, extrémně nízké a vysoké teploty nebo škodlivé záření a podle vědců dokázaly bez újmy přežít i ve vesmírném vakuu. Je tedy pravděpodobné, že želvušky jako jediné přežily i havárii sondy, uvedl Nova Spivack, který je za náklad mikroorganismů zodpovědný. 

Se svou neziskovou organizací Nadace mise archa (AMF) se snaží na různých místech sluneční soustavy založit archivy schraňující lidské vědomosti. Podobné místo mělo vzniknout i na Měsíci, data a vzorky převážela právě izraelská sonda.

I přes neúspěšné přistání Spivack věří, že želvušky jsou alespoň částečně v pořádku a v normálních podmínkách se opět probudí k životu . „Pěkně ve mně hrklo,“ uvedl Spivack, který za experiment se želvuškami zodpovídal, na dotaz, co mu šlo hlavou, když si uvědomil, že je zřejmě zodpovědný za to, že se na Měsíci objevily nejodolnější pozemské organismy.

Přežily i v kosmu

Želvušky už byly v minulých letech dvakrát vyneseny do kosmu, v roce 2011 v americkém raketoplánu Endeavor.  A ukázalo se, že dokážou přežít zcela bez ochrany pobyt i v otevřeném kosmickém prostoru.

Sonda Berešit byla prvním izraelským a zároveň soukromě financovaným aparátem, který se pokusil dosednout na Měsíc. Berešit vynesla na oběžnou dráhu kolem Země raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX. Následně se aparát vlastními silami vydal k Měsíci, měkké přistání ale již izraelská sonda nezvládla.