Vědecký tým tvořený Emily Hammerovou a Jasonem Urem zanalyzoval „velké množství“ fotografií, které v Evropě, na Středním východě i východní Asii před několika desetiletími zachytila americká letadla. Po mnoha hodinách úmorné práce pak mohli oba vědci konstatovat, že „narazili na zlatý důl archeologických nálezů“.

Podle tiskové zprávy Pensylvánské univerzity se jim totiž podařilo odhalit pozůstatky kamenné zdi, jejíž stáří je odhadováno na 5000 až 8000 let. Ta pravděpodobně sloužila jako ohrada pro gazely a další napůl zdomácnělá zvířata. Ani zdaleka se však nejednalo o jediný objev. Díky vzájemné spolupráci odhalili vědci i několik pravěkých pastí, asi 3000 let starých zavlažovacích kanálů a dnes již zaniklých vesnic.   

Helma typu šišák patřila podle bohatého zdobení zřejmě příslušníkovi elity
Archeologické terno. V Bělorusku našli unikátní zdobnou helmu z 10. století

V padesátých a šedesátých letech minulého století představovala výzvědná letadla Lockheed U-2 pro Američany jeden z hlavních informačních zdrojů o dění za železnou oponou, připomněl zpravodajský server Newsweek. Stroj, mezi jehož přednosti patřila schopnost dlouhodobého letu ve výškách kolem 20 kilometrů, patřil k nejpřísněji utajovaným zbrojním programům a částečně spadal do působnosti Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Výzvědná letadla přitom nezachytila pouze snímky z území SSSR, ale i dalších států, nad kterými mezi jednotlivými misemi přelétávala. Díky těmto fotografiím si nyní archeologové všímají i prvků, které jsou pro dnešní satelity takřka neviditelné. Obdobné snímky byly sice zaznamenány i prostřednictvím špionážního satelitního programu Corona, který fungoval mezi lety 1959 až 1972, ty, které zachytila letadla, však mají neporovnatelně vyšší kvalitu.

Ačkoli byly snímky pořízené prostřednictvím letadel Lockheed U-2 publikovány již v roce 1997, Emily Hammerová a Jason Uro jsou prvními vědci, kteří je dokázali podobným způsobem využít, zdůraznil server Newsweek.

Fascinující pohled na Střední východ

„Tyto fotografie nám poskytují fascinující a několik desetiletí starý pohled na Střední východ. Mimo jiné zobrazují historické Aleppo tak, jak vypadalo dlouho před zničujícími následky syrské občanské války,“ vysvětluje Emily Hammerová, jež je odbornou asistentkou na univerzitě v Pensylvánii.

„Doufáme, že díky naší práci a doprovodným on-line zdrojům se k fotografiím pocházejícím z letadel U-2 dostanou i další vědečtí pracovníci, kteří je pomohou identifikovat,“ dodává.

Americký dokumentární kanál Discovery zaměřil na egyptskou archeologii speciální pořad
Archeologové otevřeli v přímém přenosu sarkofág nejvyššího egyptského velekněze

Analyzování všech dostupných snímků si vyžádalo mnoho hodin náročné práce, výzkumný tým je však přesvědčen o tom, že díky ní získá nový náhled na historii regionu. Právě jednokanálový zavlažovací systém, který zachycují fotografie, by totiž mohl nabídnout odpovědi na otázku, jakými způsoby byla spravována starověká říše Asyřanů.  

„Asyřané vybudovali první velké dlouhodobé multikulturní impérium antického světa, mnoho lidí proto zajímá, jak se jim to povedlo. Kladou si otázky, jakými způsoby dokázaly spravovat rozsáhlá území, vystavět svá obrovská města a mít přehled o tamním obyvatelstvu. Zavlažovací systém nezásoboval vodou pouze velká města, ale i vesničany a zasadil se o dostatečnou zemědělskou produkci,“ uzavírá Hammerová.

Terakotová armáda
Mýtus o terakotové armádě vyvrácen. Zbraně válečníků neměly ochranu proti korozi