Kyberkriminalita v ČeskuZdroj: DeníkOdhalit trestnou činnost v kyberprostoru je však těžké. „Pachatelé se mohou umně skrývat, falšovat údaje, které by mohly vést k jejich odhalení, a navíc sami poškození mnohdy nevědí, že se jim vůbec něco stalo,“ řekl odborník na počítačovou kriminalitu Vladimír Smejkal.

Nejdůležitější bývá rychlost zásahu. Důkazy ve formě elektronických dat mohou být umístěny kdekoli po světě a zločinci je dokážou rychle smazat. Evropská unie proto připravuje nařízení k zajišťování elektronických důkazů, příslušné návrhy předložila Evropská komise v dubnu. Nejde jen o kriminalitu na internetu.

Vladimír Smejkal
Odborník na kyberbezpečnost: Zločinci jsou před státem vždycky napřed

„Jde o usnadnění získávání elektronických důkazů z jakéhokoli druhu kriminality,“ uvedla Adéla Šlechtová z ministerstva spravedlnosti.

Prak a atomovka

„Zločinci se nám smějí, protože na ně jdeme s prakem a oni mají atomovku,“ řekla Deníku eurokomisařka Věra Jourová. Chce proto zajistit možnost efektivní mezinárodní spolupráce při shánění důkazů. „Aby si český prokurátor mohl rovnou říct německé firmě a nemusel by jít zdlouhavě přes německé ministerstvo spravedlnosti,“ vysvětlila.

Česko je k návrhu vstřícné. „Vzájemná důvěra a uznávání rozhodnutí nemohou zacházet tak daleko, že by se výkon cizího příkazu k vydání elektronických důkazů provedl bez součinnosti s justičními orgány státu, o jehož území se jedná,“ uvedl však v říjnu na setkání s evropskými kolegy ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

Obavu z průlomu do zákonem chráněných zájmů fyzických i právnických osob má i Smejkal. „Takové nápady je třeba bedlivě prozkoumat z hlediska mezinárodních a národních dokumentů upravujících ochranu lidských práv,“ dodal. 

Škoda Auto. Ilustrační foto.
Škoda postaví nový závod na východě Evropy. V úvahu připadá Bulharsko či Turecko