Východočeská zoologická zahrada nejen, že úspěšně chová nosorožce a vrací je zpět do přírody, ale v boji za jejich přežití se podílí i na pokusech o umělou reprodukci. Má své specialisty v mezinárodním týmu odborníků, kterému se ve čtvrtek povedl ojedinělý zákrok - odběr vajíček dvěma posledním žijícím samicím nosorožce bílého severního.

Samice Nájin a Fatu byly před deseti lety s nadějí převezeny ze Dvora Králové do keňské přírodní rezervace Ol Pejeta. Veterináři věřili, že africké prostředí podpoří jejich reprodukci. Páření mezi zvířaty sice proběhlo, samice ale nezabřezly. “Ani jedna z nich není schopná přirozeně zabřeznout, a ani donosit mládě,” komentoval Robert Hermes z Leibnizova institutu pro výzkum divokých a zoo zvířat v Berlíně výsledky vyšetření z roku 2014.

Jediná možnost

Umělá reprodukce zůstala jedinou možností, jak vzácné nosorožce zachránit. Výzkum, přípravy na odběr vajíček a trénování jejich odběru trvaly několik let. Postup i některé nástroje musely být vyrobeny nosorožcům doslova na míru. K zákroku byla použita speciální sonda a ultrazvuk. Sondou s jehlou veterináři odebrali dosud nevyzrálá vajíčka přímo z vaječníků, zatímco zvířata byla pod celkovou narkózou.

“Musím poděkovat kolegům ze Salzburgu, Budapešti, Chorzówa, Pairi Daisa parku a dalších evropských zoologických zahrad. Umožnili na jejich nosorožcích vyzkoušet odběr vajíček a tím významně posunout celý projekt. Čtvrteční zákrok dokazuje, že prvotřídní spolupráce mezi vědci, odborníky ze zoologických zahrad a ochranáři působícími přímo v terénu může pomoci i druhům, které jsou bezprostředně ohroženy vyhynutím,” řekl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

Vajíčka už byla převezena do Evropy, kde budou oplodněna zamraženým spermatem z už uhynulých samců nosorožce bílého severního. Následně se z nich vědci pokusí v laboratoři vytvořit embryo a později ho vložit do náhradní matky příbuzného nosorožce bílého jižního.

Veterináře čeká náročný úkol

Dva samci Suni a Sudán, rovněž převezení před deseti lety z dvorské zoo do Keni, uhynuli v roce 2014 a 2018. Jejich sperma bylo však uchováno k dalšímu použití pro chvíli, kdy bude dosáhnuto dostatečného pokroku ve vývoji umělých metod reprodukce. Oba by tak mohli i po smrti předat své geny dál budoucí generaci severních bílých nosorožců. “Včerejší zákrok ukázal, že vytvoření embrya nosorožce bílého severního v laboratoři, což se dosud nikomu nepodařilo, je teď reálnější než kdykoli předtím,” prohlásil Cesare Galli z institutu Avantea. V jeho laboratoři budou nyní vajíčka oplodněna zamraženým semenem.

Pokud se povede vytvořit embryo, čeká veterináře další trénink. Musí nacvičit jeho vložení do těla náhradní matky. Tou bude některá ze samic příbuzného nosorožce bílého jižního. „Až budeme mít jistotu, tak teprve potom to zkusíme přímo s nosorožci severními bílými,“ dodal ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

Odběr vajíček z nosorožčích samic je součástí mezinárodního výzkumného projektu s názvem BioRescue, podílí se na něm mimo jiné i dvorská zahrada. Cílem projektu není pouze vytvoření embrya v laboratoři z odebraných vajíček a spermatu, ale zahrnuje rovněž výzkum vývoje pohlavních buněk z kmenových buněk nosorožců.