Zřejmě právě lovil ryby, a nevšiml si blížícího se nebezpečí. Přibližně před sto lety vědci na jednom z japonských ostrovů nalezli zhruba tři tisíce let starou mužskou kostru. Nyní ostatky podrobili novému bádání. A jeho výsledek je skutečně překvapivý - moderní technologie odborníkům pomohly odhalit, že muže zabil žralok. Vzhledem ke stáří kostí jde o nejstarší útok žraloka v historii.

Muž při žraločím útoku přišel pravou nohu a levou ruku. „Zbývající část těla zřejmě z vody vylovili další rybáři a ostatky přemístili na ostrovní pohřebiště," píše server Science News.

VYHYNULÝ VELIKÁN. Mamuti žili na zemi miliony let. S ústupem poslední doby ledové vyhynuli, kromě klimatických změn jejich osud pravděpodobně zpečetili i pravěcí lovci.
Zmizení obrovských chobotnatců: Proč mamuti vyhynuli a sloni žijí dál

Muž žil v období japonské kultury Džómon. „Zemřel někdy před 3 391 až 3 031 lety," uvedl výzkumný tým v studií, kterou zveřejnil v odborném časopisu Journal od Archaeological Science: Reports.

Až do doby, než vědci přezkoumali japonskou kostru, byl za nejstarší dochovanou oběť žraločího útoku považován rybář, který zemřel zhruba před jedním tisícem let v Puerto Ricu. „Nyní nejstarší lidskou oběť žraločího útoku představuje tento muž z japonské kultury Džómon," řekla J. Alyssa Whiteová z Oxfordské univerzity.

Krutá smrt

Smrt japonského rybáře byla opravdu krutá. „Na jeho těle našel tým odborníků minimálně 790 rýh a dalších poškození způsobených žraločím skusem. Soustředěny byly zejména na pažích, nohách, žebrech a pánvi. 3D model zranění naznačuje, že muž nejprve přišel o levou ruku, když se pokoušel bránit. Následně mu ale žralok překousl tepnu na noze, a masivní krvácení vedlo k rychlé smrti," popisuje server Science News.

Černé díry ve vesmíru jsou velkou neznámou.
Úspěch českých vědců: Odhalili černou díru s unikátní hmotností

Podle vědců ale rybář nejspíše žraloka k útoku vyprovokoval. Na nalezištích pozůstatků po kultuře Džómon se totiž často vyskytují žraločí zuby, což svědčí o tom, že příslušníci této kultury tyto paryby lovili. „Nevyprovokované útoky těchto zvířat jsou vzácnost, protože lidi pro žraloky nepředstavují kořist," poznamenala Whiteová.