Sice si mohou dovolit i drahé zákroky u soukromých zubařů, zároveň ale musí jejich služby využívat častěji. Rozsáhlá studie, jejíž výsledky byly publikovány v odborném časopisu Journal of Dentistry, překvapivě ukázala, že dětem z bohatých rodin se kazí zuby mnohem více, než ostatním.

Vědecký tým shromáždil údaje o stavu zubů více než šedesáti tisíců lidí ve věku od šesti do 79 let z pětatřiceti zemí - využil data z jiných šedesáti výzkumů. „Výzkumníci našli při nové průřezové studii překvapivé pojítko mezi pokaženým chrupem a socioekonomickým statusem. Ukázalo se totiž, že u dospívajících, kteří navštěvují soukromé školy, a jejichž rodiče mají vysoké příjmy, lze vidět mnohem opotřebovanější zuby,“ vysvětluje server Science Alert.

Přístup k cukru

Záhada má ovšem jednoduché vysvětlení. „Na první poslech může takový výsledek znít zvláštně, protože děti z bohatých rodin mají zajištěnou pravidelnou prevenci u zubařů. Ovšem když si uvědomíme, jaký má na celou věc vliv stravování, začne nám to dávat smysl,“ upozorňuje web Science Alert.

Bohaté děti se totiž mnohem častěji dostanou ke slazeným potravinám a nápojům. „Šumivé či energetické nápoje a umělé džusy jsou v mnoha zemích drahou záležitostí, vyhrazenou pouze pro bohaté. Jejich konzumace ohrožuje zuby všech dětí, ale v chudších zemích se kvůli jejich ceně k těmto výrobkům dostávají v mnohem větší míře právě dospívající z bohatých rodin,“ uvedl člen výzkumného týmu, Khaled Ahmed z Griffithovy univerzity v australském Brisbane.

Prostata. Ilustrační foto.
VIDEO: Nová léčba zvětšené prostaty. Lékaři používají horkou páru

Jinak ovšem rozsáhlá studie potvrdila, že u dospělých platí to, co se tvrdí už dávno – že chrupy bohatších lidí jsou v mnohem lepším stavu, než chrupy těch chudších. Na zdraví zubů má vliv mnoho faktorů a u většiny z nich jsou jednoduše v lepší pozici lidé, kteří vydělávají více. „Lidé z nižších socioekonomických vrstev mívají zuby v horším stavu kvůli špatnému stravování, limitovanému příštupu k zubní péči navíc se u nich častěji vyskytují zdravotní problémy jako reflux, deprese, či stres. Naopak movitější lidé jsou podobnými problémy nejen méně ohroženi, navíc mají přístup ke kvalitní dentální péči a případné problémy tak zubaři dokáží včas zachytit a řešit," vysvětlil Ahmed.

Pozor na tvrdé kartáčky

Průřezová studie ukázala i další trendy, co se týče stavu zubů. Třeba, že chrupy mají obecně v lepším stavu lidé s vyšším vzděláním. „Tato část populace se totiž obecně stravuje zdravěji, a také víc dbá na kvalitní zubní hygienu," shrnuje server Science Alert. Vzdělanější lidé jednoduše k péči o své tělo - a tedy i zuby - přistupují zodpovědněji.

Když jde o zuby, velkou roli samozřejmě vždy hraje i složení stravy. „Studie ukázala, že mnohem zničenější zuby mají lidé ze zemí, kde se často konzumují kyselé potraviny - například citrusy," píše server Science Alert.

Jak se projevuje infarkt? Dlouhotrvající bolestí na hrudníku, která se může šířit do krku, zubů, dolní čelisti nebo obou horních končetin. Infarkt provází také bolest v zádech či břiše.
Nejvíce infarktů dostávají Češi na přelomu roku. Stres je pouze jedním z důvodů

To, jak opotřebované mají lidé zuby, samozřejmě ovlivňuje i zubní hygiena. „Několik studií, se kterými při velké analýze pracoval vědecký tým, rovněž ukázalo, že některé oblíbené způsoby čištění zubů mají ve skutečnosti na opotřebení chrupu špatný vliv. Zdá se totiž, že používání elektrického zubního kartáčku či kartáčků s tvrdými štětinami vede u dospělých k většímu opotřebení zubní skloviny, a ne k menšímu," zdůrazňuje server Science Alert.