Studie, citovaná pozitivně ve více než 2200 dalších akademických pracích, se zabývala specifickým proteinem nazvaným Aβ*56, jenž se jevil u Alzheimerovy choroby jako slibný pro časný zásah.

Pozor na špatný cholesterol, může vést ke vzniku Alzheimerovy choroby.
Na Alzheimera si lidé zadělávají už v mládí, varuje studie. Příčin je několik

A*56 je beta amyloid. To je protein, který se podle vědeckých předpokladů podílí v netoxické formě na usměrňování, ochraně a údržbě centrálního nervového systému, ale v toxické vytváří v mozku shluky jedovatých usazenin, tzv. senilní plaky, jež narušují funkci mozkových buněk.

Předpokládá se, že právě vytváření těchto škodlivých shluků souvisí s rozvojem Alzheimerovy choroby. Nově vyvíjené potenciální léky proto cílily na různé typy těchto proteinů.

Snímky jsou možná zfalšované, ozval se whistleblower

V lednu 2022 se ale ozval whistleblower Matthew Schrag, neurovědec z Vanderbiltovy univerzity, který oznámil americkému Národnímu zdravotnímu úřadu své podezření týkající se Lesného snímků. Odborný časopis Science poté požádal dva experty na obrazovou analýzu, aby přezkoumali Lesného publikovanou práci, a jejich závěry odpovídaly Shragovým obavám. Informuje o tom Business Insider.

Analytici identifikovali celkem 20 „podezřelých dokumentů“, jejichž autorem je Lesné. Deset z nich přitom souviselo s Aβ*56, uvedl časopis Science. Snímky nyní budou podrobeny dalšímu zkoumání, aby se potvrdilo či vyvrátilo, že s nimi bylo manipulováno.

Podle odhadů postihuje demence až 5 milionů lidí v Evropě, dvakrát častěji ženy než muže
Alzheimerova choroba. Lidé by si měli dát pozor na varovné signály

Podle neurovědce ze Stanfordské univerzity Thomase Südhofa bude „nejzřejmějším“ dopadem případné potvrzené manipulace to, že přijdou vniveč finance Národního zdravotního ústavu investované do Lesného práce i do dalších vědeckých úvah, které z ní vycházely.

Na Alzforu, odborném internetovém fóru určeném k diskusím o Alzheimerově chorobě, se ozvalo anonymně několik vědců, že se pokusili vlastními pokusy zopakovat výsledky z Lesného studie, ale nepodařilo se jim to.

„I když jsou profesní přestupky vzácné, platí, že vložíme-li do klíčových uzlů našeho souhrnu vědeckých znalostí zfalšované ideje, může to poškodit naše celkové chápání dané problematiky,“ řekl Shrag časopisu Science.

Uživatelé Viagry mají podle vědců o 69 procent nižší šanci, aby se u nich vyvinula Alzheimerova choroba.
Viagra jako lék na Alzheimera? Podle nové studie je to možné

Lesného studii zveřejnil v roce 2006 akademický časopis Nature, jenž nyní podle oznámení svého vydavatele přešetřuje dané obvinění.

Podle webu Science Alert jde o další ránu zasazenou výzkumu amyloidu beta v souvislosti s Alzheimerovou chorobou. Tento výzkum se už dostal pod drobnohled poté, co vědci zpochybnili některé indicie podporující myšlenku, že kognitivní schopnosti lidí s Alzheimerovou chorobou zlepšuje lék Aducanumab, schválený americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).  

Hlavní složkou senilních plaků, nalezených v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou, je vláknitý bílkovinný agregát amyloid beta. Komunikaci nervových spojů s tímto amyloidem může změnit oxytocinHlavní složkou senilních plaků, nalezených v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou, je vláknitý bílkovinný agregát amyloid beta. Komunikaci nervových spojů s tímto amyloidem může změnit oxytocinZdroj: Shutterstock

Výzkum by měl přesto pokračovat

Podle předních mezinárodních organizací zaměřených na výzkum Alzheimerovy choroby, Alzheimer's Research UK a Alzheimer's Society, jsou sice zjištění o možných podvodech v Lesného práci znepokojivá, ale výzkum amyloidních proteinů v souvislosti s touto chorobou by to nemělo nijak ohrozit.

„Navzdory těmto obviněním bychom neměli dovolit, aby bylo podkopáno úsilí tisíců vědců zabývajících se Alzheimerovou chorobou – jejich usilovná práce nás přibližuje k novým způsobům léčby, jež je životně důležitá pro miliony lidí žijících s touto nemocí. Hypotéza amyloidu samozřejmě vyvolává legitimní i kritické otázky, ale to je naprosto normální a nezbytná součást vědy,“ uvedla v tiskovém prohlášení poskytnutém listu Business Insider Sara Imarisioová, vedoucí výzkumu Alzheimerovy choroby z Alzheimer's Research UK. 

Odborníci tvrdí, že prach z ovzduší může přispět ke vzniku demence.
Demenci může způsobit i polétavý prach, zjistili experti. Na co si dát pozor

Spoluautorka Lesného prací Karen Hsiao Asheová si stojí za tím, že shluky Aβ*56 hrají při Alzheimerově chorobě důležitou roli. „Vědci naší laboratoře pravidelně a reprodukovatelně detekují Aβ*56 u laboratorních myší,“ napsala Asheová na Alzforum.

Science Alert k tomu podotýká, že v pracích Asheové, na nichž nespolupracovala s Lesnéem, se časopisu Science žádný důkaz manipulace najít nepodařilo. Science se pokusil kontaktovat i Lesného, aby se k věci vyjádřil, ale bohužel neúspěšně.