Floe Foxon se rozhodl věnovat studiu tvorů připomínajících obří lidoopy v Severní Americe - jsou tam známí jako bigfoot (velká noha) či indiánským jménem seskveč. Mladý vědec se snaží odhalit závoj tajemství, který tato stvoření obestírá. Studie, kterou vydal ve vědeckém časopisu Journal of Zoology, naznačuje, že jsou za tímto fenoménem medvědi stojící na zadních nohách.

Romantický výlet k příležitosti desátého výročí svatby se změnil na lov záhadné postavy, která dvojici připomínala bigfoota:

Americký pár v Coloradu zahlédl tvora známého jako bigfoot. Ilustrační foto.
Mýtický bigfoot možná existuje. Manželům v Coloradu se ho prý podařilo natočit

Svým výzkumem podpořil dlouholetou teorii, že si lidé bájná stvoření pletou s medvědy. A právě množstvím pozorování seskvečů podle Foxona souvisí s množstvím baribalů v dané oblasti. „Nedokazuji, že bigfoot neexistuje, pouze odhaluji další důkazy, že mnoho pozorování sněžných mužů může být ve skutečnosti něco obyčejného,“ řekl serveru Science Alert.

Medvěd černý, neboli baribal, je nejpočetnějším medvědem ve Spojených státech i v Kanadě. Na zadních dosahuje výšky až dvou metrů, což je podobná výška, kterou má podle severoamerického folklóru i seskveč. Tak divé muže nazývali původně indiáni z kmene Kwakiutlů. Jsou podle nich vysocí 1,8 až 2,7 metru.

Čím více medvědů, tím více bigfootů

Podle studie lidé v místech, kde žije pět tisíc baribalů, viděli alespoň jednoho bigfoota. S každým dalším tisícem medvědů se pak pravděpodobnost spatření domnělého hominida zvyšuje až o čtyř procenta. „Korelace neznamená příčinnou souvislost. Ve většině oblastí je ale nejjednodušším vysvětlením, že si lidé opravdu pletou medvědy se seskveči,“ řekl serveru Live Science nezávislý biolog Michael Hickerson.

Zdroj: Youtube

Foxon se rozhodl analyzovat data z celé Kanady a Spojených států amerických. Rozšířil tak dřívejší studii, která se soustředila jen na severozápadní Pacifik. Informace ohledně medvědů čerpal z nejaktuálnějších ověřených dat z roku 2006. Využil i údaje ze sčítání lidu v Kanadě a Spojených státech a informace o lesnatosti daných oblastí. Počty pozorování bigfootů získal z databází organizace Bigfoot Field Researchers Organization.

Foxon potvrdil, že souvislost mezi medvědy a pozorováním tajemných hominidů platí nejen v Pacifiku, ale i v dalších státech USA a Kanady.

Výjimka potvrzuje pravidlo

Vědec ale našel i výjimku. Lidé na Floridě viděli několik bigfootů i přesto, že v daných oblastech není mnoho lesů a žije zde málo baribalů. „Neměla by menší rozloha lesa předvídat méně seskvečů? A pokud tu je více lidí, ale méně medvědů, koho tedy viděli?“ poukázal Hickerson. Podle Foxona je možné, že viděli jen obyčejné lidi.

Přestože je to nejrozšířenější analýza svého druhu, stále je podle serveru Ars Technica prostor pro další studie. Uvádí, že před 18 lety v některých státech medvědi nežili, což nemusí odpovídat dnešní realitě, neboť i v nich lidé hlásí přítomnost bigfootů. V jiných státech naopak Foxon neměl k dispozici spolehlivé informace.

Bigfooti fascinují lidi již celá desetiletí

První zmínky o pozorování tajemného lidoopa podle webu národní gardy ve Washingtonu pochází od severoamerických osadníků z konce 19. století a jeho první údajnou fotografii pořídili v roce 1958. Lidé seskveče vídají doposud, například ho pozorovali v dubnu 2023 nedaleko piknikové oblasti Johnson v rezervaci Hinckley v Ohiu, napsal sever Cleaveland.

Nadšenci se již roky snaží dokázat, že tajemní opolidé po celém světě existují. O jaké tvory se může jednat, zkoumají i vědci. V roce 2013 britští odborníci analyzovali údajnou srst yettiho a zjistili, že chlupy patřily poddruhu medvěda hnědého. Ke stejnému závěru došli výzkumníci i v roce 2017.

Překvapení z fotopasti. Američanka údajně zachytila tajemstvím opředené stvoření:

Američanka údajně zachytila na své fotopasti mýtického bigfoota.
Bigfoot na fotografiích: Fotopast údajně zachytila mýtického divokého muže

Velkou mediální pozornost získal nedávno americký pár, který při průjezdu mezi městy Durango a Silverton v Coloradu údajně bigfoota natočil. Na sociálních sítích se setkali jak s pochopením, tak s kritikou.

Skepticky lidé přijali i záběry z fotopastí v roce 2022, kdy se žena z Washingtonu domnívala, že zachytila yettiho. Záběry jsou rozmazané a lidé se proto ke snímkům staví rozporuplně.

Přežili gigantopitéci dodnes? 

Někteří kryptozoologové (badatelé zabývající se tvory z pověstí a legend, za nimiž se snaží najít reálná, třeba dosud neobjevená zvířata) věří, že prozaické vysvětlení pozorování tajemných opolidí setkáními s medvědy neplatí ve všech případech. Za některými se podle nich skrývají přežívající obří gigantopitéci, kteří vyhynuli před 200 až 300 tisíci let (tedy v době, kdy už existovali lidé), nebo jejich vývojoví potomci.