Téměř každého loni zasáhla zpráva o úmrtí herce Matthewa Perryho. Díky roli Chandlera v sitcomu Přátelé ho zná téměř celý svět. Už během svého života přiznal, že má problém s drogami. A právě ty pro něj nakonec byly záhubou, když se 28. října předávkoval ketaminem v kombinaci s dalšími léky.

Veřejnost se ke ketaminu znovu vrátila před pár dny. Ukázalo se, že látku bere i miliardář Elon Musk. „Pomáhá mi zvládat negativní chemické stavy v mé hlavě,“ vysvětlil. Léky má předepsané od lékaře a bere je jednou týdně, napsala agentura Reuters.

Co je ketamin a k čemu se používá

Ketamin je disociativum, které se bere injekčně, šňupáním nebo kouřením. Pomáhá lidem mít pocit, že jsou vzdáleni od svých problémů a dokážou díky tomu vidět svůj život s nadhledem. „Pokud vám ho předepíše lékař a budete dodržovat dávkování, nemáte se čeho bát,“ řekl deníku The New York Times lékař Gerard Sanacora z programu studující deprese na Yaleově univerzitě.

Jak ketamin funguje:

Zdroj: Youtube

Pacientům tato návyková látka v kontrolovaných dávkách pomáhá s depresemi, úzkostmi nebo i posttraumatickou stresovou poruchou. „Nízké dávky fungují podobně jako alkohol. Lidé ho od něj nerozeznají,“ sdělil farmaceut Jason Wallach deníku The Guardian.

Kořeny ketaminu

Látku vyvinuli Američani v roce 1962, využívala se poté jako anestetikum ve válce ve Vietnamu. V současnosti se používá v lékařství pro lidi i zvířata. Ketamin si ovšem brzy oblíbilo i drogové podsvětí. Uživatele láká tím, že zkresluje vnímání zraku i zvuku a vyvolává pocit odstřižení od bolesti a okolí.

Při užití většího množství lidé údajně cítí hmatovou euforii. „Je to jakýsi pocit brnění. Při ještě vyšších dávkách dochází k plným smyslovým halucinacím. Lidé cítí, že jsou z melasy, že z nich kape a nebo že se vznáší,“ popsal Wallach.

Látka je zřídkakdy smrtící

Ketamin sám o sobě není většinou smrtelně nebezpečný ani ve vyšších dávkách, ale odborníci varují, že může způsobit vážné stavy. „Předávkovaní lidé mohou upadnout do bezvědomí a mít nebezpečně pomalé dýchání,“ napsal americký Úřad pro potírání drog. V případě, že člověk je například ve vaně, může se snadno utopit.

Přečtěte si rozhovor s psychoterapeutem, který s ketaminem pracuje:

Mezi psychedeliky a tvrdými drogami není z pohledu českého zákona žádný rozdíl. Ve skutečnosti se však jedná o diametrálně rozdílné látky. Zatímco drogy jsou jednoznačnou „cestou do pekla“, psychadelika mohou být cestou z něj
Vojtěch Viktorin o psychedelicích: Do čarovného lesa není dobré jít nepřipraven

Užívání ketaminu se ale může stát rizikovým v případě, že ho člověk zkombinuje s jinými léky. Podle odborníků je v současné době problém nadměrné předepisování látky a nedostatečný dohled nad jejími dávkami.

Vedlejší účinky

Mezi vzácnější vedlejší účinky patří zvýšený krevní tlak a paranoia. Tyto příznaky se objevují jen u velmi vysokých dávek. Pravidelní uživatelé mívají často problémy i s močovým měchýřem a podle některých odborníků mají potíže s pamětí.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv po Perryho smrti veřejnost varoval před ketaminovými směsmi. Takto upravená látka zvyšuje riziko výše popsaných vedlejších účinků.