Chtěla vědět, jak a proč v roce 1986 k výbuchu došlo. Mnohé si načetla i o samotné jaderné energetice, která ji okouzlila. „Je to efektivní výroba elektrické energie, kterou v moderní době potřebujeme. Vždyť třeba energie z jaderné elektrárny Dukovany rozsvítí každou pátou žárovku,“ řekla Deníku.

S vysněným budoucím povoláním se později svěřila ve školní slohové práci. Napsala ji zasvěceně a brilantní češtinou. „Struktura a přeměna atomového jádra, protony, neutrony, řízení štěpní reakce, radioaktivita, radioaktivní izotopy, jaderné palivo a jeho obohacování – to jsou pojmy, které mě fascinují již několik let,“ uvedla mimo jiné.

Bez řidiče. Unikátní robot pomáhá pěstitelům přímo ve vinici. Při vinohradnickém jarmarku Kázání ve vinici na Břeclavsku představili také elektro herbicid. Stroj likviduje plevel dávkou elektrického proudu. Bezpečně a bez nutnosti chemického postřiku.
VIDEO: Sbohem chemii. Robot Bakus okope vinici, další stroj ničí plevel proudem

A to není všechno. Školačka totiž vyjádřila touhu vymyslet reaktor, „který by v řízeném uvolňování jaderné energie dokázal využít i vyhořelý jaderný odpad“.

V dopisu planetě Zemi zase excelentním jazykem mimo jiné napsala: „Je „hezké“ slavit Den Země, ale jeden den nic nevyřeší. Je naší povinností pečovat o svůj domov, své životní prostředí a mít neustále na zřeteli, co všechno nám Země dává a jak málo dáváme na oplátku my jí.“

Návštěva fakulty

Esej i dopis nadchly vyučující hradecké základní školy Úprkova 1. Ti kontaktovali vedení společnosti Witkowitz Atomica, která vyvíjí malý modulární jaderný reaktor. Jelikož dívence zatím není šestnáct, nemohla se jít podívat přímo na reaktor. Zástupci společnosti jí ale domluvili exkurzi Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na Českém vysokém učení technickém v Praze, kde by ráda jednou studovala.

Zdroj: DeníkExkurze se uskutečnila minulý týden (v pátek 17. června), přičemž Martina si vedle prohlídky fakulty zároveň vyslechla o malém modulárním jaderném reaktoru. „Utvrdilo mě to v tom, že jsem si vybrala správně,“ řekla. Nadšeni byli i členové společnosti, kteří se s nikým takto nadaným v jejím věku zatím nesetkali.

Aby toho nebylo málo, při návštěvě Prahy se Martina zúčastnila i mezinárodní matematické soutěže, kde se umístila na třetím místě a nominovala se na mistrovství České republiky v plavání. Nezanedbává totiž ani fyzickou kondici. „Dopoledne se učím, odpoledne plavu,“ řekla.

České detekční trubičky jsou schopné velmi přesně odhalit přítomnost bojových látek.
Čeští chemici patří ke špičce v NATO. V práci jim pomáhají i nenápadné trubičky

Dodala, že spolužáci její zájem o jadernou fyziku nesdílí a technické směry zatím neberou ani její osmiletou sestru. Jiné to je ale u desetiletého bráchy, který si oblíbil proslulou stavebnici Merkur. Martininým velkým přáním je potkat se s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou, která je jejím velkým vzorem. Třeba se jí to jednou podaří.