Celkem 27 druhů lásky zmapovali a spojili s tělesnými prožitky finští vědci. Některé typy respondenti pociťovali na hrudi, jiné vnímali po celém těle.

Psychologové a neurovědci se dosud zaměřovali jen na pochopení emocí či nervových signálů spojených s romantickou a rodičovskou láskou. Odborníkům proto chybí empirické poznatky o tom, jak jsou různé typy lásky prožívány jako ztělesněné pocity a jak spolu tyto prožitky souvisejí. „Naše studie je první tohoto druhu,“ uvedli vědci ve studii zveřejněné v časopise Philosophical Psychology.

Autoři studie vytvořili mapu tělesných prožitků celkem 27 druhů lásky.Autoři studie vytvořili mapu tělesných prožitků celkem 27 druhů lásky.Zdroj: Se svolením Body maps of loves, Pärttyli Rinne, Mikke Tavast, Enrico Glerean, Mikko Sams

Výzkumu se prostřednictvím online metody sebehodnocení zúčastnila více než stovka dobrovolníků. Výzkumníci se ptali na to, kde jsou podle subjektivních pocitů respondentů různé typy lásky ukotveny na těle, jak jsou spojené se silou tělesného a duševního prožitku či jak jsou si různé typy lásky podobné. Respondenti měli ohodnotit 27 z nich, včetně romantické, sexuální, rodičovské, přátelské lásky či té k přírodě, Bohu nebo k sobě samým.

Pocity v hrudníku, srdci či v tříslech

Výsledky ukázaly, že jednotlivé typy lásky tvoří kontinuum, od silně až po slabě prožívané. „Když přecházíme od silněji prožívaných k méně silně prožívaným typům lásky, slábnou pocity v oblasti hrudníku,“ citoval list The Independent spoluautora studie Pärttyliho Rinna z finské Aalto University.

Badatelé zjistili, že všechny typy lásky respondenti pociťovali v hlavě, některé pouze na hrudi, zatímco jiné se vyskytovaly v celém těle. Takové pocity se týkaly těch nejsilnějších forem lásky, tedy vášnivé, opravdové a lásky k životu. Romantickou lásku pak podle portálu New York Post respondenti cítili hlavně v hlavě, srdci a žaludku, zatímco sexuální v tříslech. Lásku k dítěti pociťovalis v srdci, kdežto lásku k přírodě v hlavě. Dobrovolníci zároveň uvedli, že čím silněji daný druh lásky v těle cítili, tím příjemnější byl a tím častěji nad ním přemýšleli.

Vliv mají i kulturní rozdíly

Pozoruhodné ale ne nijak překvapivé bylo podle Rinna zjištění, že typy lásky spojené s blízkými vztahy jsou podobné a nejsilněji provázané. Obzvláště blízké si byly i sexuální a romantická láska.

Hormon oxytocin může uzdravit nemocné srdce po infarktu
Láska skutečně léčí. Vědci přišli na to, že hormon lásky dokáže uzdravit srdce

Autoři studie poukazují i na potencionální témata pro další výzkum. Rozdíl v pociťovaných druzích lásky mohou podle nich totiž ovlivnit kulturní rozdíly mezi skupinami. „Pokud by se stejná studie prováděla v nábožensky založené komunitě, nejsilněji prožívanou láskou ze všech by byla ta k Bohu,“ uvedl vědec.

Zatímco fyzické pocity mohou lidé zažívat podobným způsobem, jak a kdy lásku vyjadřují verbálně se může lišit. Studie v minulosti například zjistily, že se muži ve vztahu zamilovávají první a také jako první uvažují o vyznání lásky. Své „miluji tě“ sdělili muži své partnerce po 107 dnech, kdežto ženy až po 122 dnech.