Na konci 19. století v Londýně vyvolal pořádný rozruch. V chudé čtvrti hlavního města Anglie podřezal řadu žen, které si podle tehdejších záznamů vydělávaly sexuálními službami, a zohavil jejich těla. Světoznámou přezdívku Jack Rozparovač uvedl v dopisu člověk, který se přihlásil k odpovědnosti za vraždy. Totožnost známého vraha je dodnes záhadou. Nyní možná odborníci ale konečně znají jeho možnou podobu.

Za nejnovějšími portréty vraha stojí dlouholetý nadšenec do jeho života Jeff Leahy. Desítky let studoval různé pověsti o jednom z nejznámějších zločinců historie a nakonec o něm natočil minisérii. „Vždy mě ten případ fascinoval. Mám přehled o všech výzkumech,“ uvedl.

Informace, které o vzhledu vraha získal, spojil s fotografiemi příbuzných hlavního adepta na možného zločince Aarona Kosminského pomocí softwaru umělé inteligence Midjourney.


Nahrává se anketa ...

Fotky příbuzných podezřelého

Aaron Kosminski figuruje mezi hlavními podezřelými, mezi něž byli zařazeni i jedinci z královské rodiny, umělci i spisovatelé, už 125 let. Byl to holič polského původu, jenž pracoval v oblasti východního Londýna ve čtvrti Whitechapel. Právě v těchto místech se na konci 19. století odehrály známé vraždy žen vydělávajících si prodejem svého těla. Nikdy se však jeho vinu nepodařilo oficiálně prokázat.

Poslední obětí Jacka Rozparovače z takzvané Kanonické pětky byla Mary Jane Kellyová. Tu vrah znetvořil nejvíce:

Plátek The Illustrated Police News přinesl kresbu toho, jak bylo objeveno tělo Mary Jane Kellyové, páté oběti Jacka Rozparovače.
Nejbrutálnější vražda Jacka Rozparovače. Znetvořenou ženu poznali jen díky očím

Díky fotkám jeho blízkých se Leahymu podařilo vytvořit pár snímků, které ukazují možnou podobu Rozparovače. Výsledné snímky ho překvapily. „Je úžasné, že konečně známe podobu nejznámějšího sériového vraha na světě. Měl jsem dvě fotografie sestry Kosminského Matildy, jednu jeho strýce a další blízkého příbuzného. Měl jsem i jednu jeho švagra. Ty rodiny byly úzce spřízněné,“ citoval portál New York Post experta.

Jedinou vadou na kráse nové vizualizace je, že je jen málo podobná dobovému identikitu vraha, jejž v roce 2022 nalezli britští policisté při procházení archivů.

Děsivé vraždy

Záhadný případ sériového vraha z konce 19. století uchvacuje mnoho badatelů a nadšenců. Kromě toho, že pořád přesně neví, kdo za přezdívkou stojí, také spekulují o počtu obětí. Obvykle se říká, že má na svědomí pět až jedenáct vražd. Nejvíce přitom znetvořil Mary Jane Kellyovou, kterou vyšetřovatelé poznali jen díky uším a očím. Završila takzvanou kanonickou pětici nejznámějších obětí Rozparovače. Scéna v pokoji připomínala spíše hororový film než cokoliv jiného. Dívku vrah nejdříve podřízl a následně jí rozpáral břicho, odřezal prsa a pořezal tvář.

V poslední zářijový den podle všeho Jack Rozparovač zabil za jedinou noc hned dvě ženy:

Místo, kde bylo nalezeno tělo Elizabeth Strideové. Ležela v průchodu, hlavou směrem do dvora, nohami k ulici.
Vyřízl střeva a ledvinu. Jack Rozparovač mohl být i kanibal, tvrdil děsivý dopis

Do pětky dále patří Mary Ann Nicholsová, Annie Chapmanová, Elizabeth Strideová a Catherine Eddowesová. Oběti podle historičky a autorky knihy o vraždách Hallie Rubenholdové nebyly prostitutky, ale pokojské nebo služky. Historička je přesvědčená, že nepravdivé označení jako prodejné ženy dostaly kvůli sexismu tehdejších viktoriánských policistů.

Známé rekonstrukce obličejů

Vědci v minulosti zrekonstruovali podobu už celé řady osobností. Díky moderní forenzní technologii se jim například podařilo oživit takzvaného konektikatského upíra z 19. století, jehož hrob našli archeologové v roce 1990.

Tváře hlavních podezřelých na Jacka Rozparovače:

Zdroj: Youtube

Podařilo se jim zrekonstruovat i obličej nejslavnější peruánské mumie, kterou Inkové obětovali při rituálu před více než 500 lety. Vymodelování její tváře odborníkům, které vedl specialista ze Švédska Oscar Nilsson, zabralo téměř 400 hodin práce.

Experti v minulosti zveřejnili i možnou podobiznu ikonické postavy z obrazu Leonarda da Vinci Mony Lisy či skotského prince Karla Eduarda Stuarta.