Přemýšleli jste někdy nad tím, jak budou vypadat lidé budoucnosti? Model společnosti Toll Free Forwarding vás asi nepotěší. Představuje ženu jménem Mindy, která má kvůli nadměrnému užívání technologií zdeformované tělo.

„Získali jsme vědecké výzkumy a názory odborníků na toto téma a poté jsme ve spolupráci s 3D designérem vytvořili pravděpodobnou podobu budoucího člověka, jehož tělo se fyzicky změnilo v důsledku nadměrného užívání chytrých telefonů, notebooků a dalších technologií," napsala společnost ve své tiskové zprávě.

Děsivá stavba těla

Roky shlížení dolů na chytré telefony nebo nahoru na obrazovky počítačů mají v budoucnu zdeformovat držení lidského těla. Výsledkem zřejmě bude trvale shrbená pozice. Neustálé koukání do mobilů má mít ale za následek také rozšíření a výrazné zkrácení krku, protože svaly v zátylku se více stahují, aby hlavu udržely nahoře.

Ilustrační snímek
Vědci vypočítali, kolik lidí bude potřeba k úspěšnému osídlení Marsu

Portál The Science Times navíc informuje, že se v důsledku nadměrného držení chytrých telefonů zformují lidské dlaně a prsty do tvaru jakéhosi pařátu. Způsob držení mobilu může už dnes podle doktorky Nikoly Djordjevic vést k syndromu kubitálního tunelu, tedy v takzvaného textového drápu či smartphone loktu.

Také na stavbě těla Mindy se projevil právě onen „smartphone loket“, kdy při držení elektronického zařízení kloub svírá úhel devadesáti stupňů, což může vést k natahování nervu za loktem a vytváření tlaku. „Tento syndrom je způsoben tlakem nebo natažením loketního nervu, který prochází žlábkem po vnitřní straně lokte. To způsobuje necitlivost nebo pocit brnění v prsteníčku a malíčcích, bolest předloktí a slabost rukou,“ vysvětlila odbornice.

Druhé víčko chrání před modrým světlem

Mezi další rysy znetvoření Mindy patří druhé oční víčko, které má chránit zrak před přílišným osvětlením z monitorů a displejů. Kasun Ratnayake z Toledské univerzity zmiňuje, že by se mohlo utvořit větší vnitřní víčko, nebo by se čočka mohla vyvinout tak, aby blokovala modré nebo jiné světlo s vysokou vlnovou délkou, jako je zelené, žluté nebo červené.

Neandertálci a lidé sdíleli mezi sebou tedy nejenom geny, ale také kulturu.
Neandertálci a lidé žili vedle sebe více než tisíc let. Kopírovali se navzájem

Nové predikce hovoří také o silnější lebce a menším mozku. Portál TollFreeForwarding.com upozorňuje, že poté, co studie z roku 2018 potvrdila škodlivost záření smartphonů a jeho negativní vliv na výkon paměti, vyvstaly otázky ohledně jeho dopadu i na další kognitivní oblasti. Snížená kapacita lidského mozku může vést k tomu, že budou lidé zranitelnější vůči úzkostem a depresím. Působení telefonu je pak zvláště závažné u dětí, které mají méně vyvinuté lebky, a tak jejich mozky absorbují až třikrát více záření, než mozky dospělých. Právě silnější lebka tak má lidi ochránit před škodlivým zářením pocházejícím z mobilních telefonů.

Obecně autoři modelem Mindy apelují na zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům vytvořili zdravé pracovní podmínky. „Vyzýváme naše zaměstnance k pravidelným přestávkám a odpočinku. Povzbuzujeme je, aby pravidelně vstávali od pracovního stolu, trochu si protáhli nohy a dopřáli svým očím odpočinek od zírání na obrazovku,“ uvedl ředitel Finance Pal Jacob Dayan. Další aktivitou, kterou mohou zaměstnanci bojovat s následky dlouhodobého sezení u počítače je cvičení.

Emma, budoucí kolegyně

Před Mindy představili odborníci také nemocnou kolegyni z práce budoucnosti Emmu. Před třemi lety ji ukázali jako upozornění na důležitost dobrých pracovních podmínek. Model Emmy vznikl na základě rozhovoru s více než třemi tisíci zaměstnanci a ukazuje, že roky strávené v nezdravém pracovním prostředí zanechají na zaměstnanci budoucnosti své negativní stopy. Emma má trvale shrbené držení těla, suché červené oči a nažloutlou pleť, a to kvůli soustavnému sezení u počítače pod září umělého světla.

Zdroj: Youtube