Důležitou součástí fiktivního světa Středozemě od spisovatele J. R. R. Tolkiena jsou enti. Takzvaní Pastýři stromů v románové sérii jsou inteligentní stromy schopné mluvit i chodit. Většina lidí si je vybaví z hollywoodského snímku Pán Prstenů: Dvě věže, kde společně se dvěma hobity Smíškem a Pipinem dobývali Sarumanův Železný pas. Ačkoliv se jedná o smyšlená stvoření, příroda na Zemi ukázala, že má smysl pro ironii.

Strom roku na Novém Zélandu vypadá jako fiktivní ent z Pána prstenů:

| Video: Youtube

Na Novém Zélandu totiž v soutěži Strom roku zvítězila asi 32 metrů vysoká dřevina rodu Metrosideros robusta, která díky kořenům a dlouhým větvím připomínajícím paže vypadá jako kráčející ent. Tento druh může žít až tisíc let, což je další spojitost s fiktivní rasou. Zajímavostí je, že se nachází zrovna v zemi, kde se většina filmové trilogie Pán prstenů natáčela.

Podle prohlášení Novozélandské arboristické asociace (NZ Arb), která každoročně cenu uděluje, získal takzvaný kráčející strom 42 % hlasů veřejnosti. Mezi pěti finalisty tak byl jasným vítězem.

„Ve vedení byl od začátku,“ uvedl pro Radio New Zealand (RNZ) organizátor soutěže Brad Cadwallader.

„Je to výjimečný prvek a ukázkový příklad pozoruhodných stromů, které zde máme,“ řekl pro Live Science prezident NZ Arb Richie Hill.

Osamocený kráčející strom se nachází vedle hřbitova nedaleko města Karamea na západním pobřeží Jižního ostrova. Organizátoři soutěže pro RNZ uvedli, že jeho věk není známý. Poznamenali však, že je jediný, který přežil vykácení lesa před 150 lety.

„Tehdejší farmářská rodina jej zjevně považovala za výjimečný, když ho tu ponechala,“ řekl Cadwallader.

Strom rostoucí k zemi

Ve skutečnosti ale Metrosideros robusta není původním stromem, který zde vyrostl. Patří totiž mezi epifyty, druh dřevin, které začínají svůj život na povrchu hostitelského jedince. Kořeny nacházející se vysoko v korunách poté rostou směrem k zemi. K přežití a vývoji potřebují pouze dešťovou vodu a vzduch.

Na světě roste více podivných stromů:

| Video: Youtube

Experti se domnívají, že svůj neobvyklý vzhled získal pravděpodobně tím, jak rostl kolem svého hostitelského stromu, který před staletími odumřel.

„Původní strom byl možná velmi vysoký, nebo na něj spadl jiný, který se o něj zapřel. Proto se kořeny mohly rozdělit u země a vytvořit jedinečnou podívanou,“ vysvětlil pro RNZ Cadwallader.

Ohrožený druh

Metrosideros robusta byly v minulosti na Novém Zélandu nejběžnějším druhem stromů v tamních lesích. V posledních desetiletích se však jejich výskyt snižuje. Podle organizace New Zealand Plant Conservation Network jsou zařazené na seznamu národně zranitelných druhů.

Mezi největší hrozby patří odlesňování území. Dále pak čelí invazi vačnatce kusu liščího, který má ve svém jídelníčku listy a kořeny těchto stromů. Taky je ohrožuje křížení s příbuzným druhem dřeviny. Listy pak napadá houba Austropuccinia psidii dovlečená před sedmi lety z Jižní Ameriky.

Strom roku v Česku

Ocenění v roce 2023 získala osamocená hrušeň stojící v širém poli u Mrákotína poblíž Skutče v Železných horách. Ta také v evropské anketě skončila na pátém místě.

Pro letošní rok zatím není známý Strom roku, jelikož hlasování začne až 22. června.

Vítězná hruška roku v loňském roce:

| Video: Youtube