Každý korálový útes má svou vlastní zvukovou kulisu, kterou při svých pohybech vytvářejí ryby a další organismy. Vědci mohou tento šum na pozadí využít k tomu, aby měli přehled o tom, co se v okolí korálů děje.

Vědci z amerického podmořského výzkumného střediska NUWC a agentury pro pokročilé výzkumné projekty ARPA-E zjistili, že se podmořské zvuky rychle mění s východem a západem Měsíce.

Vědci tvrdí, že se Měsíc ochlazuje a zmenšuje:

Měsíc se podle vědců zmenšuje, což má vliv na jeho seismickou aktivitu.
Měsíc se zmenšuje. Překvapivý jev může ovlivnit budoucí mise astronautů

„Vysokofrekvenční zvuky ryb se během měsíčního svitu zvyšují, zatímco nízkofrekvenční vokalizace ryb a zvuky bezobratlých se během měsíčního svitu snižují,“ uvedli vědci ve své studii. „Tyto objevy naznačují, že východ a západ Měsíce vyvolává pravidelné změny v interakcích ekosystémů korálových útesů,“ dodali.

Oceánograf Daniel Duane z NUWC a jeho kolegové se vydali se zvukovým monitorovacím zařízením na tři útesy u západního pobřeží Havaje a měřili zvuky v letech 2020 a 2021. Zvuky útesů zachycovali v desetiminutových nebo patnáctiminutových intervalech.

Nejblíže k Měsíci se Luna 1 dostala dva dny po svém startu. Po 34 hodinách letu dosáhla vzdálenosti 5995 kilometrů od povrchu Měsíce:

Nejblíže k Měsíci se Luna 1 dostala dva dny po svém startu, 4. ledna 1959. Po 34 hodinách letu dosáhla vzdálenosti 5995 kilometrů od povrchu Měsíce. Na přirozené družici Země ale nakonec nepřistála. Ilustrační foto
V roce 1959 vyslali Sověti k Měsíci první sondu. Luna dodnes obíhá kolem Slunce

Výzkumníci se podrobněji nezabývali tím, co by mohly znamenat zachycené zvukové odchylky. Obecně však platí, že hlasitější korálový útes je rušnější a zdravější, protože je schopný poskytnout vhodné podmínky pro více organismů a jejich potravu.

Akustické monitorování je pro vědce užitečným způsobem, jak měřit zdraví korálových útesů, aniž by rušili živočichy, kteří na nich žijí. A znamená také, že je možné dlouhodobě sledovat aktivitu těchto ekosystémů na odlehlých místech, kde by to běžnými metodami mohlo být nepraktické.