Bílé vlasy po ramena a pronikavě modré oči. Vědecký tým v čele s uznávaným brazilským odborníkem Cícero Moraesem zveřejnil novou rekonstrukci obličeje polského matematika a astronoma. Mikuláš Koperník se proslavil heliocentrickou teorií, která říká, že Slunce je středem Sluneční soustavy a celého vesmíru.

Badatelé zrekonstruovali podobu ženy, která před 45 tisíci lety žila na území dnešní České republiky. Má přezdívku Zlatý kůň:

Badatelé zrekonstruovali díky objevené lebky podobu ženy, která před 45 tisíci lety žila na území dnešní České republiky. Má přezdívku Zlatý kůň
Toto je žena, která zemřela před tisíci lety u Prahy. Vědci oživili tvář a žasli

Za života astronoma nebyla jeho podoba zaznamenána na skoro žádný obraz. Jediný autoportrét, jenž existoval, byl zničen při požáru v roce 1597. Všechny dodnes dochované portréty byly vytvořeny až po jeho smrti, a to ze zmíněného zničeného autoportrétu. Nikdo si tak podle portálu Daily Mail nemůže být jistý, že během života vypadal opravdu tak jako na obrazech.

Pronikavý pohled

Nyní se vědci rozhodli zrekonstruovat podobu astronoma těsně před jeho smrtí v roce 1543. Sedmdesátiletý Koperník má na snímcích bílé vlasy, lehké strniště, modré oči a klidný výraz. Server Pen News doplňuje, že Moraes zveřejnil podobu astronoma v nové studii ve vědeckém časopise OrtogOnLineMag zaměřující se na 3D počítačovou grafiku.

Takto podle Moraese vypadal postarší KoperníkTakto podle Moraese vypadal postarší Koperník.Zdroj: Se svolením, OrtogOnlineMag, Cícero Moraes, CC BY 4.0

Vědecká debata

Cícero Moraes podobu astronoma zrekonstruoval podle jeho lebky, kterou archeologové objevili v roce 2005 pod katedrálou v polském Fromborku. Ta je dodnes opředena záhadou, jež vědce inspirovala k nové studii. „Zajímalo mě, jak vědí, že je jeho. Při studiu jsem narazil spor dvou týmů, jednoho, který tvrdil, že lebka patří Koperníkovi, a druhého, který měl o její příslušnosti pochybnosti. Chtěl jsem přispět do debaty,“ uvedl Moraes exkluzivně pro Deník.

Vědci zveřejnili novou rekonstrukci obličeje „benátské upírky“ z 16. století:

Vědci zrekonstruovali podobiznu obličeje ženy s kamennou cihlou v ústech.
Toto je benátská upírka. Vědci oživili tvář ženy, kterou našli s cihlou v ústech

Kvůli chybějící čelisti využil vědec nejdříve údaje z počítačové tomografie, aby vytvořil podobu celé lebky. Pak pokračoval aproximací obličeje. Na ni použil údaje z měření na živých jedincích. Nakonec tímto způsobem dospěl k obličeji, který odpovídal opracované lebce. Je tedy možné, že opravdu patřila Koperníkovi.

„Na základě této seriózní techniky bylo možné najít podobnost mezi obličejem a nejznámějším portrétem Koperníka,“ popsal pro Deník. S portrétem namalovaným před 444 lety je shodná například hranatá čelist, výrazné lícní kosti a tvar nosu.

Rekonstrukce obličeje podle odborníka sedí s nejslavnějším portrétem z roku 1580.Rekonstrukce obličeje podle odborníka sedí s nejslavnějším portrétem z roku 1580.Zdroj: Se svolením, OrtogOnlineMag, Cícero Moraes, CC BY 4.0

Expert následně dodal, že teď už je na dalších odbornících, aby zjistili, zda lebka opravdu patřila astronomovi, nebo nikoliv. Kromě toho uvedl, že je se svým týmem se studií spokojen. „Nyní víme o příběhu Koperníka mnohem více než předtím. Některé výsledky budu ukazovat v dubnu v rámci série přednášek v Česku,“ nalákal nakonec na své hodiny.

Brazilský odborník na rekonstrukce obličejů Moraes v minulosti zrekonstruoval například tvář svaté Ludmily a jejich synů, přemyslovských knížat Spytihněva I. a Vratislava I. Kromě toho ukázal světu také podobu benátské upírky, které po smrti někdo v rámci pohřebního rituálu do úst vložil cihlu.

Přelomová teorie

Mikuláš Koperník, který se narodil v roce 1473 v polské Toruni, nebyl jen astronom, ale také právník, lékař a římskokatolický duchovní.

Jeho heliocentrický astronomický model, jenž je známý také jako Koperníkovský obrat, zpočátku církev akceptovala. To se však po jeho smrti změnilo. V roce 1616 se jeho díla objevila na seznamu knih, které katolická církev zakázala.