Zrekonstruování podoby peruánské mumie přezdívané Ledová panna nebo také Juanita se chopil tým peruánských a polských vědců, který vytvořil její silikonovou bustu.

Na jejím zhotovení experti spolupracovali se specialistou na práce na rekonstrukci obličeje ze Švédska Oscarem Nilssonem. Celkově jim vymodelování tváře dospívající dívky, jež vyniká výraznými lícními kostmi, tmavýma očima a snědou pletí, zabralo téměř 400 hodin práce. Juanita má mírně pootevřená ústa a tmavé oči hledící do dálky. Součástí busty je i barevné roucho, pokrývka hlavy a ozdoby, které na sobě žena měla, když zemřela.

Badatelé zrekonstruovali díky objevené lebky podobu ženy, která před 45 tisíci lety žila na území dnešní České republiky. Má přezdívku Zlatý kůň
Toto je žena, která zemřela před tisíci lety u Prahy. Vědci oživili tvář a žasli

Při rekonstrukci se podle portálu BBC řídili tělesnými skeny, měřením lebek, studiem DNA a etnologickými charakteristikami. Realistické ztvárnění podoby obličeje a trupu se podařilo hlavně díky trojrozměrným skenům mumie.

Z výsledku práce byl nadšený americký archeolog Johan Reinhard, který mumii našel jako první už v roce 1995.

„Myslel jsem si, že se nikdy nedozvím, jak vypadal její obličej, když byla naživu. Nyní, po 28 letech, se to díky rekonstrukci Oscara Nilssona stalo skutečností. Vidět její tvář je jiný zážitek,“ ocenil archeolog.  

Podívejte se, jak zřejmě vypadala Ledová panna:

Zdroj: Youtube

Zamrzlé tělo našel ve výšce 6400 metrů nad mořem během expedice na sopku Ampato u města Arequipa na jihu Peru. Když ji objevil, byla oblečená do obřadní tuniky, měla čelenku a obklopovaly ji keramické předměty. V době obětování jí bylo 14 nebo 15 let. Portál National Geographic doplňuje, že tělo mladé ženy se postupem času přirozeně mumifikovalo, zachovaly se i vlasy a nehty. Tvář na tom byla podstatně hůře.

Obětování bohům 

Vyšetření pomocí výpočetní tomografie ukázalo, že pravděpodobnou příčinou smrti byl silný úder do zadní části hlavy. Podle odborníků byla dívka před smrtí obětí rituálu. Omámená musela klečet, načež ji někdo udeřil zezadu do hlavy zřejmě obuškem používaným na lidské oběti bohům.

Mladá dívka měla být podle agentury Reuters obětovaná na usmíření inckých bohů s cílem zamezit přírodním katastrofám, upevnění státní moci v provinciích říše Inků nebo prostě pro potěšení božstev.

Mona Lisa od Leonarda da Vinciho. Umělec jí teď pomocí umělé inteligence dal moderní podobu. Podívejte se v článku.
Umělec oživil tvář Mony Lisy. Je překrásná, její dekolt ale u lidí vyvolal bouři

Rituál měl v incké společnosti svůj význam. Reinhard v minulosti vysvětlil, že taková oběť znamenala pro rodiče čest a pro oběti blažený posmrtný život. „Dítě se stalo zbožštěným a bylo uctíváno po celé generace jako prostředník vesničanů s bohy,“ uvedl archeolog.

Bustu si nyní mohou zájemci prohlédnout v Andean Sanctuaries Museum of the Catholic University v Arequipě. Je hlavní atrakcí výstavy Capacocha: Následování bohů Inků.

Podobnou tvář ženy se snědší pokožkou a tmavými vlasy pocházející ale z doby bronzové zrekonstruovali vědci na konci září tohoto roku. Objevili ji v hrobě starém 4200 let. Odborníci v minulosti ztvárnili i podobu tváře ledového muže Ötziho či skotského prince Karla Eduarda Stuarta.