Na nebezpečí v opuštěné továrně Thruxted Mill v anglické Canterbury upozornil mimo jiné profesor z Kentské univerzity Alan Colchester. Byla jednou z pěti míst ve Velké Británii, kde se nacházel dobytek nakažený nebezpečnou nemocí šílených krav.

Továrna vznikla v 60. letech 20. století jako pila, posléze ji společnost Canterbury Mills přeměnila na kafilérii na zpracování živočišného odpadu. Deník The Independent informuje, že chátrající závod připomínající prostředí z hororových filmů zůstal nedotčen po téměř patnáct let.

Tání permafrostu může mimo jiné způsobit také únik nebezpečných virů.
Pandořina skříňka ze Sibiře: Tamní půda ukrývala zombie viry, mohou být hrozbou

Uzavření továrny proběhlo v roce 2008, od roku 2003 tam přitom britské ministerstvo pro životní prostředí, výživu a záležitosti venkova zakázalo pohřbívat nebo spalovat uhynulá zvířata. A to právě kvůli prevenci šíření nákazy v půdě či podzemních vodách.

Továrna je biologicky nebezpečná

Komplex má rozlohu sedm hektarů a podle vědců představuje bezpečnostní hrozbu. Molekuly, které způsobují bovinní spongiformní encefalopatii (BSE), lidově řečeno nemoc šílených krav, je podle odborníků velmi těžké zničit.

Zdroj: Youtube

„To místo je biologicky nebezpečné. Vždy se vědělo, že původci nemoci šílených krav jsou neuvěřitelně odolní vůči normálnímu rozkladu a destrukci a v půdě nepochybně bude dlouhodobá kontaminace,“ uvedl Colchester.  

V devadesátých letech nákladní automobily na místo převážely zvířecí ostatky a v továrně pak stroje oddělovaly kosti od zbytků tuku a bílkovin. Mršiny po zpracování podle všeho zaměstnanci továrny házeli do dvora a tak není divu, že se na místě rozšířila nebezpečná choroba. Místní obyvatelé si také stěžovali na zápach, který se linul z částí mrtvého dobytka poházených po okolních silnicích.

Výstavba dvaceti domů

To ale neodradilo stavební firmy, které v okolí chtěly stavět. Developeři v roce 2017 plánovali místo dekontaminovat a vystavět zde dvacet domů s odhadovanými náklady téměř dva miliony liber (v přepočtu přibližně 54 milionů korun). Při prezentaci projektu jeho autoři upozornili, že se v půdě stále nacházejí stopy azbestu, kovů, ropy, olejů a tuků. Nebyly však nalezeny žádné nebezpečnější mikrobiologické druhy.

Rada městské části Ashford dala před pěti lety projektu zelenou. To se nelíbilo nespokojené tamní obyvatelce Camillie Swireové, jež se s developery nakonec začala soudit a proces vyhrála. Její dcera pak s profesorem Colchesterem spolupracovala na studii Sejde z očí, sejde z mysli? BSE po 30 letech, která se zabývá odolností látek způsobujících nemoc šílených krav v prostředí a možným snížení infekčnosti.

Sestra ošetřuje nemocného při epidemii španělské chřipky
Nejsmrtelnější pandemie v dějinách: Hrozivé nákazy zabily desítky milionů lidí

Nemoc šílených krav je onemocnění mozku infikovaných zvířat, kterým se můžou nakazit ovce, kozy a skot. Její epidemie vyvrcholila na počátku 90. let, kdy v Británii onemocnělo až 30 tisíc zvířat. Naposledy byla nemoc šílených krav zaznamenána u krávy v anglickém Somersetu v září před dvěma lety. Pokles počtu případů je podle portálu The Daily Mail způsobený zvýšenými kontrolami skotu ze strany hygieniků a také pravidly spojenými s krmením zvířat a způsobu odstraňování částí dobytka náchylných k infekci.

Jako Alzheimerova choroba

Nemoc se rovněž může přenést na člověka, a to ve formě takzvané Creutzfeldtovy–Jakobovy nemoci (CJD), která patří do skupiny lidských a zvířecích onemocnění známých jako prionové poruchy. Většina lidí se jí nakazila při konzumaci infikovaného masa.

Příznaky můžou být přitom podobné jako u Alzheimerovy choroby. Tato fatální degenerativní mozková porucha způsobuje ztrátu paměti, změnu osobnosti, abnormální trhavé pohyby a ztrátu pohyblivosti. Pozdější příznaky zahrnují demenci, slepotu, slabost a kómu. Asi 70 procent nakažených lidí do jednoho roku od diagnózy zemře.