Švédská akademie ocenila Bertozziovou, Sharplesse a Meldala za „vývoj klik chemie a bioortogonální chemie“. Jejich poznatky by měly být využitelné například při vývoji nových léků proti rakovině. O cenu se trojice vědců podělí rovným dílem.

Barry Sharpless kolem roku 2000 položil základy takzvané „klik chemie“ (click chemistry), která umožňuje rychle a spolehlivě spojovat molekulární stavební bloky, přičemž k reakcím dochází snadno a nevznikají nechtěné vedlejší produkty.

Laueráti Nobelovy ceny za fyziku pro rok 2022 (zleva) Francouz Alain Aspect, Američan John Clauser a Rakušan Anton Zeilinger, 4. října 2022
Nobelovu cenu za fyziku získala trojice vědců. Za experimenty s fotony

Krátce poté Meldal a Sharpless - nezávisle na sobě - představili účinnou chemickou reakci, která je kromě jiného použitelná při vývoji léků, mapování DNA či výrobě materiálů vhodných pro konkrétní účel, uvedla švédská akademie věd.

Nová úroveň

Carolyn Bertozziová pak posunula „klik chemii“ na novou úroveň. K mapování glykanů - důležitých, ale těžko zachytitelných biomolekul na povrchu buněk - vyvinula reakce, které fungují uvnitř živých organismů.

Tyto reakce se nyní využívají celosvětově k prozkoumávání buněk a sledování biologických procesů. Využitím bioortogonálních reakcí vědci zdokonalili zacílení léků proti rakovině, které v současnosti procházejí klinickými testy.

Švédský genetik Svante Pääbo na obrazovce během vyhlášení Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství ve Stockholmu, 3. října 2022
Nobelovu cenu za lékařství získal Pääbo. Popsal křížení pravěkých předků lidí

Udělování Nobelových cen probíhá každoročně ve stejném pořadí, kdy se jako první o ocenění v pondělí dozvědí laureáti ceny za lékařství, o den později se oznamují jména nositelů ceny za fyziku. Po oznámení cen za chemii následuje ocenění za literaturu, za mír a za ekonomii.

Deset milionů

Slavnostní předání ocenění je plánováno na 10. prosince, tedy výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. S cenou se letos pojí odměna ve výši deseti milionů švédských korun (22,6 milionu korun).