Podle některých výzkumů může mít podobný zlozvyk i každý třetí člověk, přesto jde z velké míry o stále vědecky neprozkoumaný problém. Okusováním nehtů se zabývá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí, konkrétně přináší vysvětlení dotazu: Proč si lidé okusují nehty?

Nejčastěji je okusování nehtů spojováno s projevy úzkosti. „V základu slouží k vyrovnávání se jedince se situací prožívaného nebo předpokládáného nebezpečí a redukci nepohody způsobené napětím a úzkostí. V závažnější formě se může rozvinout do zlozvyku, který můžeme popsat jako automatizovanou odpověď organismu na známky stresu s cílem zažít úlevu,“ vysvětluje pro Deník psycholog Jan Bažant, předseda pobočky Východní Čechy Asociace klinických psychologů České republiky, který působí v pardubické nemocnici.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
Proč je zívání nakažlivé?

Výzkumy se neshodují, kolik procent lidí si okusuje nehty. „Odhaduje se, že může postihovat od 0,9 procenta až 20 či 30 procent populace,“ poznamenává Bažant.

Důvod, proč si lidé vůbec nehty okusovat začnou, není stoprocentně jasný. „Předpokládá se, že významnou roli hraje nerovnováha limbického systému CNS, který je odpovědný za emoční reagování organismu na vnitřní a vnější podněty a který je volním úsilím poměrně obtížně ovlivnitelný, společně s narušenou stresovou osou, která vede k nadprodukci některých hormonů,“ uvádí Bažant.

100 otázek a odpovědí100 otázek a odpovědíZdroj: DeníkTaké vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

Okusování nehtů však podle něj může být i příznakem řady psychických onemocnění. „Může se však rozvinout do onychotillomanie, samostatného psychodermatologického onemocnění, při kterém dochází k významnému poškození nehtových lůžek, nebo onychofagie, impulzivní poruchy, kdy jsou okusované nehty nutkavě pojídány v podobném mechanismu jako známější trichotillomanie, což je nutkavé vytrhávání a pojídání vlasů a ochlupení,“ shrnuje Bažant.

Pokud se chtějí lidé okusování nehtů zbavit, nejlepší je obrátit se na odborníka. Následně jim může nastavit léčbu léky, jistou účinnost mají ale i terapeutické přístupy. „Důležitá je emoční podpora a povzbuzování v rodinném prostředí," upozorňuje Bažant.