Ženy a muži se na době, kdy mít sex, ne vždy shodují. Ovšem pokud muži trvají na tom, že nejlepší chvílí je ráno, není to jen tak nějaký výmysl - jejich těla jsou totiž tak jednoduše nastavená. Další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí tvoří dotaz: Proč mají muž chuť na sex po ránu a ranní erekci?

Vysvětlení, proč právě ráno je chuť na sex u mužů tak velká, souvisí s fungováním jejich hormonů. „Ráno mají muži vyšší hladinu testosteronu, což je mužský pohlavní hormon. Navíc jsou odpočati a plní síly. Vždyť i kdysi lovci mamutů vyráželi na lov právě brzy ráno a mužům to zůstalo dodnes. Z fyziologického hlediska jsou opravdu hladiny testosteronu vyšší ráno a odpoledne," komentuje primářka sexuologického oddělení Fakultní nemocnice Brno Petra Sejbalová.

Mimochodem, u žen nic podobného neplatí. Nelze obecně říct, v jaké denní době je u nich fyziologicky chuť na sex největší. „Možná leda ve chvíli, kdy si žena koupí krásné nové šaty, šperk nebo kožich," žertuje primářka Sejbalová a už s vážností dodává, že u žen chuť na sex není tak jednoduše navázaná na hormony, jako u mužů.

Kromě chuti na sex musí muži ráno "bojovat" i s ranní erekcí. I v tomto případě jde ovšem o věc, kterou nemohou příliš ovlivnit. „Opět jde o fyziologickou záležitost. U mužů dochází k erekci v takzvané REM fázi spánku, kdy se jim zdají sny," vysvětluje Sejbalová.

close 100 otázek a odpovědí info Zdroj: Deník zoom_in 100 otázek a odpovědí Také vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

Jelikož je REM poslední fází spánku, muži se právě při ní probouzejí a erekce, která při spaní vznikla, ještě přetrvává. „Muži mívají erekci i v noci, ale většinou o ní neví," říká primářka sexuologického oddělení.

I když probuzení s erekcí nemusí být pro muže vždy příjemnou situací, neměli by si na tento jev stěžovat. Podle odbornice je totiž dobrým znamením. „Spontánní ranní erekce je ukázkou sexuálního zdraví muže," upozorňuje Sejbalová.